Úvod Z DOMOVA Kollára zvolili za predsedu NR SR, Blahu a Kotlebu koalícia odmietla zvoliť...

Kollára zvolili za predsedu NR SR, Blahu a Kotlebu koalícia odmietla zvoliť za šéfov výborov

Momentka z ustanovujúcej schôdze NR SR v VIII. volebnom období. (Foto: archív)

Vstup do rokovacej sály Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) počas ustanovujúcej schôdze parlamentu v VIII. volebnom období bol z dôvodu pandémie koronavírusu podmienený dezinfekciou rúk. Noví poslanci si museli navliecť rukavice a nasadiť rúška.

Do budovy zákonodarného zboru mohli okrem poslancov a zamestnancov vojsť iba ľudia, ktorí musia byť pri takejto príležitosti prítomní na základe protokolárnych zvyklostí. Novozvolení poslanci na úvod schôdze zložili poslanecký sľub.

Následne pre nasledujúce volebné obdobie za predsedu NR SR zvolili predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára. Pri tajnej voľbe za predsedu NR SR ho zo 150 zákonodarcov podporilo 106. Doterajší šéf parlamentu Andrej Danko odovzdal Kollárovi vedenie schôdze a Národnej rady SR.

Kollár mu poďakoval a zaželal veľa pracovných úspechov. Potom sa postavil pred plénum a predniesol svoj prvý prejav z postu šéfa parlamentu. Hovoril v ňom najmä o nutnosti riešiť krízu s novým koronavírusom.

Foto: archív

Zdôraznil, že ľudia od novej vlády a parlamentu neočakávajú plané reči, ale rázne skutky a zmenu. Dôležité je, aby sa vládna koalícia aj opozícia spojili aj v súvislosti s mimoriadnou situáciou pre šírenie nového koronavírusu na Slovensku.

Danko zaželal novému vedeniu parlamentu, aby sa mu darilo pri práci. Zdôraznil potrebu riešenia problémov ľudí. Poukázal aj na zložitú situáciu v súvislosti s koronavírusom, je však presvedčený, že Slovensko aj túto situáciu zvládne.

Poslanci NR SR si zvolili aj dvoch podpredsedov parlamentu. Sú nimi Gábor Grendel (OĽaNO) a Juraj Šeliga (Za ľudí). Šeliga pred novinármi priznal, že svoju funkciu získal aj vďaka organizovaniu protestov.

Zvyšných dvoch by si mali zvoliť na nasledujúcej schôdzi na budúci týždeň v utorok. Kandidovať má Peter Pellegrini (Smer-SD), za SaS sa spomína Milan Laurenčík. V tajnom hlasovaní bolo platných 132 hlasov. Za zvolenie Grendela bolo 108 poslancov, proti 20, štyria sa zdržali. Šeligu volilo 88 zákonodarcov, proti bolo 31, zdržali sa 13 poslanci.

Boris Kollár na brífingu po svojom zvolení za šéfa parlamentu. (Foto: Pavel Kapusta)

Väčšina parlamentných výborov už pozná svojich predsedov, ktorí boli zvolení na základe dohody, že koalícia obsadí 12 predsedníckych postov a opozícia sedem. OĽaNO má nateraz šesť predsedníckych kresiel, Sme rodina dve, SaS dve a Za ľudí dve. Smer nateraz dostal dve predsednícke kreslá, ĽSNS jedno.

Zoznam zvolených predsedov výborov NR SR:

• Predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo – Jana Cigániková (SaS)
• Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť – Juraj Krúpa (OĽaNO)
• Predsedníčka Výboru NR SR pre sociálne veci – Jana Žitňanská (Za ľudí)
• Predseda Zahraničného výboru NR SR – Juraj Blanár (Smer-SD)
• Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR – Milan Vetrák (OĽaNO)
• Predseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport – Richard Vašečka (OĽaNO)
• Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá – Kristián Čekovský (OĽaNO)
• Predseda Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj – Jozef Lukáč (Sme rodina)
• Predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti – Tomáš Valášek (Za ľudí)
• Predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet – Marián Viskupič (SaS)
• Predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti – Peter Kremský (OĽaNO)
• Predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie – Jaroslav Karahuta (Sme rodina)
• Predsedníčka Mandátového a imunitného výboru NR SR – Anna Andrejuvová (OĽaNO)
• Predseda Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS – Erik Tomáš (Smer-SD)
• Predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ – Martin Beluský (ĽSNS)

Dosluhujúci predseda zákonodarného zboru Andrej Danko. (Foto: Pavel Kapusta)

Predseda ĽSNS Marian Kotleba nebude šéfovať výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Rozhodli o tom poslanci v tajnom hlasovaní na, pričom dostal len 46 poslancov z prítomných 138 poslancov. Platných bolo 133 hlasov.

Poslanca Martina Beluského z ĽSNS parlament zvolil na čelo parlamentného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu. Získal 75 zo 135 platných hlasov, prítomných bolo 138 poslancov, tri hlasy boli neplatné.

Poslanci tiež nezvolili Ľuboša Blahu (Smer-SD) za predsedu Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Za jeho zvolenie hlasovalo iba 55 zo 144 poslancov, pričom potrebný bol zisk nadpolovičnej väčšiny hlasujúcich poslancov. Proti jeho zvoleniu bolo 84 poslancov a piati sa zdržali. Opozičné strany Smer-SD a ĽSNS disponujú v parlamente dokopy 55 mandátmi.

Za Blahu tak nehlasoval nijaký poslanec koaličných strán. Predstavitelia strán Za ľudí, SaS a hnutia OĽaNO ešte pred začiatkom rokovania parlamentu vyhlásili, že Blahu do funkcie predsedu ľudskoprávneho výboru NR SR nepodporia. Dôvodom majú byť jeho “extrémistické” názory a údajná podpora totalitných režimov. Opakovaná voľba nezvolených šéfov výborov sa uskutoční na ďalšej parlamentnej schôdzi.

Ľuboš Blaha. (Foto: archív)

Poslanecký sľub zložili náhradníci na neuplatňované mandáty poslancov, ktorí ešte boli členmi vlády Petra Pellegriniho. Za nich nastúpili dočasní náhradníci Augustín Hambálek, Vladimír Jánošík, Ján Kvorka, Zdenko Svoboda, Branislav Ondruš, Pavol Goga a Mária Janíková, ktorí sa potom mandátov vzdali.

Poslaneckého mandátu sa vzdal tiež bývalý prezident a šéf strany Za ľudí Andrej Kiska. Namiesto neho si mandát poslanca prevzal Tomáš Lehotský. Poslaneckého miesta za SaS sa vzdali aj bratislavský župan Juraj Droba a europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Namiesto nich do parlamentu nastúpili ako poslanci Jarmila Halgašová a Karol Galek. Mandátu poslankyne sa vzdala Danica Mikovčáková zo strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Namiesto nej si mandát prevzal Miroslav Suja.

Siedmi členovia Pellegriniho vlády za stranu Smer-SD zvolení do parlamentu si po svojej demisii automaticky uplatnia poslanecké mandáty a na pokračovaní ustanovujúcej schôdze vymenia dočasných náhradníkov. Konkrétne ide o Petra Pellegriniho, Richarda Rašiho, Denisu Sakovú, Jána Richtera, Ladislava Kamenického, Petra Žigu a Ľubicu Laššákovú.

Parlament počas ustanovujúcej schôdze fungoval v špeciálnom režime a za prísnych bezpečnostných opatrení.(Foto: Pavel Kapusta)