Úvod Z DOMOVA Mikulcovi neprekáža, že nový policajný prezident pôsobil za Ficovej vlády

Mikulcovi neprekáža, že nový policajný prezident pôsobil za Ficovej vlády

Peter Kovařík a Roman Mikulec. (Foto: archív)

Minister vnútra Roman Mikulec oficiálne vymenoval za prezidenta Policajného zboru Petra Kovaříka. Mikulec deklaroval, že si za svojím rozhodnutím stojí a nezmení ho nijaká správa na sociálnej sieti.

„Verím, že toto rozhodnutie bude postupom času vnímané ako správne rozhodnutie, ktoré prispeje k tomu, že sa zvýši dôveryhodnosť občanov v políciu,“ vyhlásil. Rovnako verí, že policajti dostanú všetko to, čo k svojmu výkonu práce majú mať.

Minister poukázal aj na prípravu reformy Policajného zboru, chcel by tiež v krátkom čase predstaviť nový spôsob voľby policajného prezidenta. Kovaříka považuje za profesionála, neprekáža mu, že pôsobil na Úrade vlády SR počas éry Roberta Fica.

„Ja vnímam kariéru Kovaříka ako profesionálneho príslušníka Policajného zboru. On nie je politik. Nie je nič iné než profesionál,“ skonštatoval Mikulec. Hlasov i dôvodov, ktoré mu hovorili, aby sa rozhodol pre Kovaříka, bolo podľa ministra viacero.

„Budem trvať na tom, aby sme pracovali, posúvali sa dopredu, aby sme dosiahli ciele, ktoré sme si stanovili. Som pripravený bojovať ďalej,“ povedal Kovařík, ktorý chce riešiť aj nízku dôveryhodnosť polície. Nový šéf polície tvrdí, že aj za jeho pôsobenia na Úrade vlády SR za neho hovorila jeho práca.

Policajný zbor musí byť podľa jeho slov apolitický. „Budem to presadzovať vo svojej funkcii,“ vyhlásil. Národná kriminálna agentúra, ako tvrdí, funguje a bude fungovať. Svojich podriadených chce hodnotiť podľa výkonu práce a nie podľa akýchsi obvinení na sociálnych sieťach.

Kovaříka odporučila na vymenovanie výberová komisia aj Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť. Dosiaľ pôsobil vo funkcii dočasne, miesto sa uvoľnilo po odstúpení Milana Lučanského. O post policajného prezidenta sa uchádzal aj Štefan Hamran, ktorý je veliteľom útvaru osobitného určenia Prezídia PZ. Pred komisiou uspel, no parlamentný výbor ho nepodporil.