Úvod Z DOMOVA Korčok tvrdí, že hranice s tretími krajinami by sa mali otvárať postupne

Korčok tvrdí, že hranice s tretími krajinami by sa mali otvárať postupne

Ivan Korčok. (Foto: archív)

Slovensko by malo s tretími krajinami otvárať po 1. júli postupne. Uviedol to počas brífingu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Za dôležité označil najmä zdravie slovenských občanov.

V marci sa podľa šéfa slovenskej diplomacie premiéri členských štátov EÚ uzniesli, že sa obmedzí vstup príslušníkov tretích krajín do EÚ, avšak zmluva koncom mesiaca vyprší. Podľa Korčoka sa je potrebné pozerať na každú krajinu osobitne, podľa toho, aký je tam vývoj epidemiologickej situácie. Poznamenal, že na prvom mieste je ochrana zdravia občanov.

Korčok tvrdí, že pre SR zostáva naďalej prioritou otvorenie hraníc vo vnútri schengenského priestoru. „O tom sa nebude rozhodovať politicky, ale na základe objektívnych kritérií,“ povedal.

Minister podotkol, že krajiny, ktoré rokujú, sa delia na dve skupiny. V prvej skupine sa nachádzajú tie štáty, ktoré do výraznej miery závisia od cestovného ruchu a vstup ľudí z tretích krajín na ich územie chcú povoliť. Druhá skupina sú tí, ktorí tvrdia, že treba dbať na epidemiologickú situáciu a chcú vytvorenie zoznamu bezpečných krajín.

SR má v súvislosti s otváraním hraníc tretím krajinám stanovené tri kritériá. Podľa Korčoka otváranie musí byť postupné, zároveň musí byť otvorenie kontrolované. Za tretie kritérium šéf rezortu slovenskej diplomacie označil zvrátiteľnosť systému. Ako dodal, kedykoľvek sa musí dať „zatiahnuť ručná brzda“.

Od 20. júna platí režim uvoľnených hraničných priechodov pre osoby pri návrate z Bulharska, Cypru, Česka, Čiernej Hory, Dánska (vrátane samosprávneho územia Faerské ostrovy), Estónska, Fínska, Grécka, Chorvátska, Islandu, Lichtenštajnska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Monaka, Nemecka, Nórska, Poľska, Rakúska, Slovinska a Švajčiarska. Pri návrate nemusia ísť občania do domácej izolácie a nemusia predložiť ani negatívny test na ochorenie COVID-19.