V Humennom napokon postavia pamätník zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej. Definitívne o tom rozhodlo mestské zastupiteľstvo.
So žiadosťou o schválenie osadenia pred mestskými poslancami vystúpil aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský za neformálne zoskupenie Humenčanov Príď a poznaj. Mičovský pamätník v Humennom presadzuje už od januára tohto roka.
Mičovský pri tejto príležitosti povedal, že otázka pomníka nie je otázka vzťahu Humenného k týmto dvom ľuďom, ale otázka “vzťahu nášho svedomia, nášho vnútorného presvedčenia k tomu, aké hodnoty vo svojom živote ctíme”, čím reagoval na kritiku, že umiestnenie pamätníka v tomto východoslovenskom meste nemá nijakú logiku, pretože zavraždená dvojica v Humennom nikdy nebola a nemá s mestom nič spoločné.
Mičovský tieto neberie do úvahy a vo vystúpení ešte doplnil, že pamätník bude zároveň pripomínať “predel, ktorý vražda novinára a jeho snúbenice spôsobila v novodobej slovenskej histórii”. Pri zdôvodňovaní svojho návrhu tiež pripomenul, že Humenné bolo tretím slovenským mestom, v ktorom sa uskutočnili protesty iniciatívy Za slušné Slovensko.
Autorom diela je výtvarník Fero Guldan a znázorňuje dve rastliny prerastajúce cez otvorené okno, pričom pri jeho dosiahnutí miznú z rastlín tŕne. Odhalia ho v septembri pred Vihorlatskou knižnicou.
Mestské zastupiteľstvo sa návrhom na umiestnenie pamätníka zaoberalo už vo februári. Keďže tento krok vtedy niekoľko poslancov vnímalo ako súčasť Mičovského predvolebnej kampane (kandidoval za OĽaNO), návrh neodobrili. Aktuálne bolo za osadenie pamätníka 13 poslancov, šiesti sa zdržali a poslanec Ivan Hopta za stranu Úsvit bol proti.
Poslanci pamätník schválili aj napriek nesúhlasu Humenčanov. Množstvo z nich na sociálnych sieťach dalo jasne najavo, že pamätník Kuciaka a Kušnírovej vo svojom meste nechcú a odporúčajú, nech im postavia pamätníky v ich rodiskách.
Prečítajte si aj:
V Humennom chcú napriek nesúhlasu občanov postaviť pamätník Kuciakovi a Kušnírovej