Úvod Z DOMOVA Košická stanica čelí návalu utečencov z Ukrajiny, väčšinou ide o Afričanov

Košická stanica čelí návalu utečencov z Ukrajiny, väčšinou ide o Afričanov

Foto: archív

Košická železničná stanica považuje situáciu súvisiacu s utečencami z ukrajinských hraníc za alarmujúcu. Médiám to povedala hovorkyňa Stanice Košice Alžbeta Gajdošová Keruľová. Pohyb občanov z tretích krajín v jej okolí zaznamenala aj polícia, výkon služby posilnila.

Situáciu, ktorou sa zaoberá aj krízový štáb, je podľa Keruľovej spôsobená návalom migrantov, ktorých na stanicu privážajú niekoľkokrát denne autobusy a vlaky. „Ide o hromadné príchody, keď sa v stanici vyskytujú stovky ľudí, pôvodom väčšinou Neukrajincov, prevažne z afrických krajín.

Ďalej sú medzi nimi ľudia z Blízkeho východu, pričom časť z nich pokračuje následne ďalej na západ do hlavných miest Maďarska, Rakúska a Nemecka. Podľa nej však mnohí z rôznych dôvodov zostávajú na stanici dlhé hodiny, niektorí dokonca dni. „Situácia je o to závažnejšia, že v čase ešte stále trvajúcej pandémie prichádzajú títo utečenci bez otestovania, bez respirátorov a základných hygienických potrieb,“ dodala.

Ako vyhlásila hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Ria Feik Achbergerová, so žiadosťou o riešenie situácie sa obrátili aj na Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Podľa jej slov je stanica plná mužov z tretích krajín.

Pripomenula, že bez dokladov nemajú k dispozícii vlaky zadarmo, keďže sú určené pre ukrajinských občanov. Aj z dôvodu pohybu občanov z tretích krajín v okolí košickej železnice polícia posilnila výkon služby.

„Doposiaľ však nebolo zaznamenané narušenie verejného poriadku ani iné protiprávne konanie. Podľa informácií sa tieto osoby chystajú opustiť naše územie a vrátiť sa do svojich domovských krajín,“ uviedla hovorkyňa košickej krajskej polície Lenka Ivanová.

Doplnila, že krízový štáb sa aktuálne zaoberá riešením vhodných dočasných priestorov na zabezpečenie kontaktného bodu, vrátane poskytovania informácií a humanitárnej pomoci v blízkosti železničnej stanice tak, aby sa odľahčili priestory železničnej stanice a nenarušil sa jej chod.