Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj: Ak nám NATO zavrie dvere, chceme od Západu bezpečnostné záruky

Zelenskyj: Ak nám NATO zavrie dvere, chceme od Západu bezpečnostné záruky

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že Moskva stále trvá na demilitarizácii Ukrajiny, pričom má jestvovať zoznam konkrétnych zbraní, ktoré by nikdy nemali byť umiestnené na ukrajinskom území.

„Musia sa stanoviť konkrétne druhy útočných zbraní, ktoré nikdy nebudú umiestnené na Ukrajine a nebudú sa ani vyrábať,“ povedal Lavrov pre arabskú televíziu al-Džazíra v interview, ktorého text zverejnili na webovej stránke jeho ministerstva.

Lavrov povedal, že Rusko uznáva prezidenta Volodymyra Zelenského ako ukrajinského lídra a privítalo ako pozitívny krok skutočnosť, že Zelenskyj chce prijať bezpečnostné záruky. „Naši vyjednávači sú pripravení na druhé kolo diskusií s ukrajinskými zástupcami o týchto zárukách,“ doplnil Lavrov.

Zelenskyj v interview povedal, že Rusko musí zastaviť bombardovanie Ukrajiny, až potom sa môžu uskutočniť ďalšie rozhovory. Tiež žiadal bezpečnostné záruky, nie však od Ruska, ale od NATO.

Ukrajinský prezident povedal, že ak by NATO zavrelo dvere Ukrajine, Kyjev by žiadal právne záväzné záruky. “Ak naši západní partneri nie sú pripravení prijať Ukrajinu do NATO, pretože Rusko to nechce, mali by vypracovať spoločné bezpečnostné záruky pre Ukrajinu.

To znamená, že máme svoju územnú celistvosť, že naše hranice sú chránené, máme osobitné vzťahy so všetkými našimi susedmi, sme úplne v bezpečí a garanti, ktorí nám poskytujú bezpečnosť, to garantujú právne,“ uviedol Zelenskyj.