Úvod Z DOMOVA NBÚ zablokoval spravodajský web Hlavné správy

NBÚ zablokoval spravodajský web Hlavné správy

Foto: archív

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) na základe nedávno novelizovaného zákona o kybernetickej bezpečnosti zablokoval najčítanejší alternatívny spravodajský web Hlavné správy. Na stránke podľa hovorcu úradu Petra Habaru identifikovali “škodlivú aktivitu”.

„NBÚ rozhodol v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti na základe dodaných a vyhodnotených podkladov od bezpečnostných zložiek štátu,“ povedal Habara. Hlavné správy už vopred upozorňovali čitateľov, že NBÚ pravdepodobne počas dňa vydá príkaz na ich vypnutie.

Inštitút blokovania má podľa predkladateľov z vládnej koalície zabrániť šíreniu škodlivého obsahu na internete. NBÚ môže uvedenú kompetenciu využívať do konca júna 2022.

Za škodlivý obsah novela zákona považuje programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident. Škodlivou aktivitou sa rozumie činnosť, zapríčiňujúca podvodnú činnosť, odcudzenie citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy tzv. hybridných hrozieb.

Opozícia označila prijatú novelu za účelový prostriedok cenzúry nepohodlných informácií zo strany vládnucej moci. Šéfredaktor Hlavných správ Róbert Sopko sa k vypnutiu portálu vyjadrí až potom, keď bude mať k dispozícii oficiálne písomné rozhodnutie o zablokovaní. V každom prípade však zvažuje právne kroky.

Podľa niektorých mediálnych odborníkov je vypnutie opozičného média na Slovensku exekutívnou mocou bez súdneho rozhodnutia bezprecedentnou udalosťou, ktorá v demokratickej spoločnosti po novembri 1989 nemá obdobu.