Úvod ZO ZAHRANIČIA Kým budú platiť sankcie, Maďarsko nezruší regulované ceny potravín a pohonných látok

Kým budú platiť sankcie, Maďarsko nezruší regulované ceny potravín a pohonných látok

Foto: archív

Regulované ceny potravín a pohonných látok v Maďarsku nebude možné zrušiť až dovtedy, kým budú v platnosti sankcie proti Rusku, rozhodla v Budapešti vláda. Podľa servera Telex.hu to oznámil šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

„Sankcie Európskej únie viedli k brutálnemu zdražovaniu, najmä potravín, no výrazne vzrástli aj ceny benzínu a nafty. V tejto situácii považuje vláda za svoju najdôležitejšiu úlohu chrániť maďarské rodiny. Kým budú tieto sankcie v platnosti, nie je možné zrušiť zastropovanie cien,“ povedal Gulyás.

Premiér Viktor Orbán v statuse na sociálnej sieti spresnil, že regulácia cien bude predĺžená do 31. decembra tohto roka a úrokové sadzby budú zmrazené do 30. júna 2023. „Pre nás je prvé Maďarsko,” dodal šéf vládneho kabinetu.

Maďarská vláda s platnosťou od 15. novembra 2021 nariadila úradnú cenu základných druhov pohonných látok vo výške 480 forintov (1,19 eura) za liter. Od 30. júla však regulované ceny môžu využívať už len súkromné vozidlá s maďarským evidenčným číslom, poľnohospodárske stroje a taxíky.

Regulované ceny šiestich druhov potravín začali platiť 1. februára, pôvodne toto rozhodnutie platilo do 1. mája. „Ceny kryštálového cukru, pšeničnej múky, slnečnicového oleja, bravčového stehna, kuracích pŕs i chrbtov, ako aj kravského mlieka s 2,8-percentným obsahom tuku treba vrátiť na úroveň, na ktorej boli vlani pred 15. októbrom,“ vyhlásil v januári premiér Viktor Orbán.