Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Ak sa vinou Západu obilná dohoda nepredĺži, Rusko pošle obilie zadarmo...

Lavrov: Ak sa vinou Západu obilná dohoda nepredĺži, Rusko pošle obilie zadarmo chudobným štátom

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že vzhľadom na prístup Západu nevidí dôvod na predĺženie dohody o bezpečnom vývoze obilia z Ukrajiny cez Čierne more. Platnosť dohody vyprší 17. júla. Lavrov však ubezpečil chudobné štáty, že v prípade nepredĺženia dohody môžu rátať s ruským obilím, ktoré dostanú zadarmo.

„Postoj Západu k tejto dohode je nehorázny,“ povedal Lavrov na adresu Veľkej Británie a Spojených štátov. Podľa neho Ruskej federácii došla trpezlivosť po výbuchu čpavkovodu vedúceho z ruského Togliatti do ukrajinskej Odesy začiatkom júna. Z incidentu, ktorý sa odohral začiatkom júna, sa navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina.

Čiernomorská obilná iniciatíva, ktorú vlani podpísala Ukrajina a Rusko za asistencie Turecka a OSN, mala pomôcť vyriešiť svetovú potravinovú krízu. Rusko a Ukrajina patria medzi najväčších svetových vývozcov poľnohospodárskych produktov, takže je od nich závislých mnoho krajín.

„Ak Čiernomorská iniciatíva zanikne, poskytneme najchudobnejším krajinám dodávky obilia v porovnateľnom alebo väčšom objeme, a to na vlastné náklady a bezplatne,“ povedal ruský šéf diplomacie. Obilná dohoda má zabezpečiť vývoz potravín a hnojív z troch ukrajinských prístavov – Čornomorsk, Odesa a Pivdennyj.

Rusko už vopred avizovalo, že ak nebudú splnené jeho požiadavky – znovuzapojenie ruskej poľnohospodárskej banky Rosseľchozbank do platobnej siete SWIFT, obnovenie dodávok poľnohospodárskych strojov a súčiastok do Ruska, zrušenie obmedzení týkajúcich sa poistenia a obnovenie čpavkovodu –, obilnú dohodu nepredĺži.

Hoci Moskva podobný krok naznačovala už predtým, nakoniec k predĺženiu obilnej dohody vždy pristúpila. Od júna minulého roka bola dohoda predĺžená trikrát, naposledy do tohtoročného 17. júla.