Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Budúcnosť ruskej zahraničnej politiky spočíva v skončení dominancie Západu

Lavrov: Budúcnosť ruskej zahraničnej politiky spočíva v skončení dominancie Západu

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že Západ sa v premene Ukrajiny „na rusofóbnu základňu“ už dostal „do bodu, z ktorého niet návratu“. Ako povedal, budúcnosť ruskej zahraničnej politiky spočíva v skončení dominancie Západu v medzinárodnom živote.

Lavrov sa takto vyjadril v prejave na pôde ruskej Štátnej dumy. Politika Západu podľa neho spočíva už mnoho rokov v obmedzovaní vplyvu Ruska vrátane rozširovania hraníc NATO a „premeny bratskej Ukrajiny na protiruskú, rusofóbnu vojenskú základňu“.

Nemecko, Francúzsko a Poľsko zároveň šéf ruskej diplomacie obvinil zo schvaľovania „krvavého štátneho prevratu“, ku ktorému prišlo podľa v Kyjeve vo februári 2014 “pod vyslovene nacistickými a rasistickými heslami“.

„V našej aktualizovanej koncepcii zahraničnej politiky budeme hovoriť o potrebe skončiť monopol Západu na vytváranie rámca pre medzinárodný život, ktorý by sa mal odteraz určovať nie podľa jeho sebeckých záujmov, ale na spravodlivom, univerzálnom základe rovnováhy záujmov, ako to vyžaduje Charta OSN, ktorá zakotvuje princíp suverénnej rovnosti všetkých štátov,“ dodal Lavrov.

Na Ukrajine zosadili vo februári 2014 ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý zastával post hlavy štátu od roku 2010. Zvrhli ho demonštranti počas protestov na Majdane, ktoré podporoval Západ.

Majdan bol spustený ypukli po tom, ako Janukovyč napriek predchádzajúcim prísľubom odmietol podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou, ktorá znamenala väčší príklon Ukrajiny na stranu EÚ a zároveň aj odpútanie sa od ruského vplyvu. Janukovyča po zosadení na Ukrajine odsúdili v neprítomnosti na 13 rokov väzenia za vlastizradu a spoluúčasť na vedení vojny voči vlastnej krajine.