Úvod ZO ZAHRANIČIA Poľsko významne zvyšuje investície do zbrojného priemyslu, chce zvýrazniť svoje mocenské postavenie

Poľsko významne zvyšuje investície do zbrojného priemyslu, chce zvýrazniť svoje mocenské postavenie

Mateusz Morawiecki. (Foto: archív)

Poľsko významne zvyšuje investície do svojho zbrojárskeho priemyslu. Zdôvodňuje to vojenským konfliktom na susednej Ukrajine. Niektorí politickí pozorovatelia však poukazujú na to, že masívne vyzbrojovanie poľskej armády je súčasťou plánu Varšavy zvýrazniť mocenskú pozíciu krajiny v rámci Európy.

Poľsko dlhodobo posilňuje vzťahy so svojím silným spojencom – Spojenými štátmi a čoraz častejšie má konflikty s vedením Európskej únie. Poľskí politici dávajú jasne najavo, že Brusel by nemal zasahovať do vnútornej politiky a ekonomiky krajiny. Poľsko niekoľkokrát vyjadrilo solidaritu s Maďarskom, ktoré takisto čelí kritike a reštrikciám zo strany EÚ.

Varšava poskytne fabrike na výrobu vojenskej techniky Huta Stalowa Wola na juhovýchode Poľska približne 125 miliónov eur na rekapitalizáciu. Pri návšteve v závode to oznámil poľský premiér Mateusz Morawiecki. Má ísť len o prvú tranžu zo zamýšľanej investície v hodnote stámiliónov eur. „Vytvárame v našej krajine nový, obrovský výrobný potenciál,“ povedal Morawiecki.

Poľsko pritom zvýši produkciu samohybných húfnic AHS Krab, určených pre poľskú armádu aj na export. “Zvýšili sme objednávku na 48 kusov, pričom Huta Stalowa Wola je ročne schopná vyrobiť 50 kusov húfnic Krab. Maximálne zvyšujeme výrobu pre potreby poľskej armády, ktorá musí byť dostatočné silná, aby sa Rusko, ani nik iný neodvážil, napadnúť Poľsko,“ dodal.

Morawiecki povedal, že húfnice Krab sa budú vyrábať aj na export. „Na celom svete je to dnes veľmi žiadaný produkt,“ uviedol v rámci snahy nahradiť zastaranú sovietsku vojenskú techniku. Poľsko už Ukrajine dodalo niekoľko húfnic typu Krab. V závode Huta Stalowa Wola sa okrem nich vyrábajú aj húfnice AHS Kryl či raketomety WR-40 Langusta.