Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov vo Venezuele: Je potrebné spojiť sily proti sankciám zo Západu

Lavrov vo Venezuele: Je potrebné spojiť sily proti sankciám zo Západu

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyzval spriaznené krajiny, aby spojili sily proti sankciám zo strany Západu, ktoré označil za vydieranie. Uviedol to počas svojej návštevy vo Venezuele.

Lavrov v Caracase diskutoval so svojím rezortným kolegom Ivánom Gilom aj o vojne na Ukrajine. Šéf ruského rezortu diplomacie pritom nazval Venezuelu, Nikaraguu a Kubu, ktoré patria medzi spojencov Ruska, za štáty, ktoré si vybrali vlastnú cestu. Podotkol, že na všetky tieto krajiny sú – podobne ako na Rusko – uvalené sankcie, ktoré škodia ich ekonomike.

„Je potrebné spojiť sily a zabrániť pokusom o vydieranie a nezákonný jednostranný nátlak zo strany Západu,“ povedal Lavrov na spoločnom mediálnom brífingu s Gilom. Lavrov na margo vojny na Ukrajine vyhlásil, že “Rusko vyrieši situáciu tak, že dodrží zásady Charty OSN o zvrchovanej rovnosti štátov a princípe nedeliteľnosti bezpečnosti“.

Ruský minister zahraničných vecí pricestoval do Latinskej Ameriky, kde okrem Venezuely navštívil Brazíliu a má v pláne vycestovať aj na Kubu a do Nikaraguy, ktorých vlády majú so Spojenými štátmi napäté vzťahy.