Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Západ a Ukrajina chcú zničiť Rusko. Ak Kyjev nesplní naše požiadavky,...

Lavrov: Západ a Ukrajina chcú zničiť Rusko. Ak Kyjev nesplní naše požiadavky, rozhodne ruská armáda

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Spojené štáty chcú so svojimi spojencami zo Severoatlantickej aliancie a s Ukrajinou poraziť Rusko na bojovom poli a zničiť ho, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre ruskú spravodajskú agentúru TASS.

„Kroky krajín kolektívneho Západu a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý je ním ovládaný, potvrdzujú globálny charakter ukrajinskej krízy,“ povedal šéf ruskej diplomacie.

Podľa neho nie je tajomstvom, že „strategickým cieľom Spojených štátov a ich spojencov z NATO je poraziť Rusko na bojisku v rámci mechanizmu na výrazné oslabenie či dokonca zničenie Ruska.

Lavrov dodal, že medzi Moskvou a Washingtonom v súčasnosti nie je možné udržiavať normálne vzťahy, z čoho Lavrov obviňuje administratívu amerického prezidenta Joea Bidena.

„Je objektívne nemožné udržiavať normálnu komunikáciu s Bidenovou administratívou, ktorá za svoj cieľ deklaruje spôsobiť našej krajine strategickú porážku,“ uviedol. Doplnil, že „konfrontačné protiruské smerovanie Washingtonu sa stáva čoraz ostrejším a komplexnejším“.

Ruská agentúra informovala aj o Lavrovovom vyjadrení na adresu ukrajinského vedenia v súvislosti s ruskými požiadavkami na demilitarizáciu a denacifikáciu svojho suseda. Podľa jeho slov záleží od Kyjeva, či tieto požiadavky splní. Ak sa tak nestane, podľa Lavrova v tejto veci rozhodne ruská armáda.

„Naše návrhy na demilitarizáciu a denacifikáciu území ovládaných ukrajinským režimom a elimináciu hrozieb pre ruskú bezpečnosť, zahŕňajúcu aj naše nové územia, sú nepriateľovi dobre známe,“ povedal Lavrov. „Je to jednoduché: splňte ich pre svoje vlastné dobro. Inak o tejto otázke rozhodne ruská armáda,“ dodal.

Reagoval tak na interview rozhovor ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu pre agentúru AP. Kuleba v ňom uviedol, že Kyjev chce do konca februára, a teda výročia začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, usporiadať tzv. mierový samit na pôde Organizácie Spojených národov.

Na otázku, či bude na ssmit pozvané aj Rusko, Kuleba odpovedal, že je potrebné, aby sa táto krajina najprv zodpovedala za svoje vojnové zločiny na medzinárodnom súde. Zároveň bagatelizoval tvrdenia Moskvy o jej pripravenosti na dialóg. „Rusko pravidelne hovorí o tom, že je pripravené rokovať, nie je to však pravda, lebo všetko, čo robí na bojisku, dokazuje opak,“ vyhlásil.