Úvod Zaujímavé Letisko v Baku získalo prestížnych päť hviezdičiek

Letisko v Baku získalo prestížnych päť hviezdičiek

Foto: archív

Medzinárodné letisko Heydara Aliyeva v azerbajdžanskom hlavnom meste Baku zaradila renomovaná britská agentúra Skytrax ako deviate do zoznamu špičkových – päťhviezdičkových letísk na svete. Skytrax podrobne analyzuje letiská podľa kvality, rýchlosti, spoľahlivosti a efektivity množstva služieb. Dôraz kladie napríklad aj na čistotu, starostlivosť o matky s deťmi, jazykové znalosti personálu, kompetentnosť policajtov či imigračných úradníkov.

Najviac – až šesť päťhviezdičkových letísk je na ázijskom Ďalekom východe, kde sa tradične snažia o top služby. Najväčšie je megaletisko Haneda v Tokiu, ktorým prejde ročne 85 miliónov cestujúcich. Nasleduje Hongkong (73 miliónov), Singapur (62,2) a Incheon v Soule (62,1 milióna). Blízkovýchodným päťhviezdičkovým je nové letisko Hamad v katarskej Dauhe a jediným európskym zase Mníchov.

Vlani začal Skytrax päťhviezdičkový zoznam dopĺňať aj o špičkové regionálne letiská, obsluhujúce najmä domáce lety, linky do okolitých krajín a ďalšie spoje do šiestich hodín letu. Tieto letiská s veľkým počtom tranzitných pasažierov majú inú štruktúru služieb ako megaletiská. Prvým regionálnym päťhviezdičkovým sa stal desaťmiliónový Chubu Centrair International Airport na ostrove pri japonskom meste Nagoja a po ňom Haikou Meilan v najjužnejšej čínskej provincii Hainan.

Foto: archív

Veľkoryso rozširované a modernizované letisko v Baku je so štyrmi miliónmi cestujúcich v zozname najmenšie a do Európskej únie má zatiaľ iba päť liniek. V Bratislave sa príležitostne objavujú iba azerbajdžanské nákladné lietadlá. Meno má po Gejdarovi Alijevovi, za sovietskej éry vysokom straníckom i štátnom predstaviteľovi a generálmajorovi tajnej služby KGB, ktorý sa po rozpade Sovietskeho zväzu stal v poradí tretím prezidentom samostatného Azerbajdžanu.

V ratingu Skytraxu je aj 45 štvorhviezdičkových letísk vrátane Viedne, ktorá sa snaží o postup k päťhviezdičkovým. K 83 trojhviezdičkovým patrí aj Praha a Varšava. Okrem ratingu, ktorý vypracúvajú odborníci Skytraxu, spoločnosť každoročne vyhlasuje aj rebríček najlepších letísk na svete podľa hlasovania miliónov cestujúcich.