Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko je pripravený rokovať s Poliakmi o napätí medzi Minskom a Varšavou

Lukašenko je pripravený rokovať s Poliakmi o napätí medzi Minskom a Varšavou

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že nariadil kontakt s Poľskom a je pripravený rokovať z dôvodu narastajúceho napätia na hraniciach s touto členskou krajinou Severoatlantickej aliancie.

Poľsko minulý týždeň uviedlo, že dva bieloruské vrtuľníky narušili jeho vzdušný priestor. Zadržalo tiež bieloruského občana pre podozrenie, že je súčasťou „ruskej špionážnej skupiny“. Vzťahy medzi Minskom a Varšavou sú dlhodobo napäté.

Napätie sa ďalej vystupňovalo, keď sa Minsk stal novou základňou pre bojovníkov ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny, čo Poľsko označilo za bezpečnostnú hrozbu a posilnilo obranu svojich hraníc.

„Musíme sa s Poliakmi porozprávať. Nariadil som premiérovi, aby ich kontaktoval. Sme susedia – a svojich susedov si nevyberáte,“ citovala bieloruskú hlavu štátu tamojšia spravodajská agentúra Belta.

Lukašenkova reakcia prišla deň po tom, čo Varšava oznámila, že na svoje štátne hranice s Bieloruskom pošle 10.000 vojakov. Poľsko ako člen EÚ varovalo pred „provokáciami“ s účasťou Vagnerovej skupiny, ktorú Lukašenko prijal po jej neúspešnej vzbure v Rusku.