Úvod ZO ZAHRANIČIA Západoafrické štáty sa rozhodli pre spoločnú vojenskú intervenciu v Nigeri

Západoafrické štáty sa rozhodli pre spoločnú vojenskú intervenciu v Nigeri

Foto: archív

Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) schválilo „čo najskoršiu“ vojenskú intervenciu v Nigeri, zameranú na zosadenie tamojších vzbúrencov, ktorí sa po štátnom prevrate v júli chopili moci v krajine. Informoval o tom prezident Pobrežia Slonoviny Alassane Ouattara.

„Náčelníci štábov absolvujú ďalšie konferencie na dokončenie vecí, ale majú súhlas konferencie hláv štátov, aby sa operácia začala čo najskôr,“ povedal Ouattara po návrate z mimoriadneho samitu ECOWAS, ktorý sa konal v nigérijskej metropole Abuja.

Nová garnitúra v Nigeri sa dostala k moci po tom, ako 26. júla zosadila tamojšieho prezidenta Mohameda Bazouma, ktorého zadržiava v prezidentskom paláci v Niamey spolu s manželkou a synom.

Vzbúrenci vedení generálom Abdourahamaneom Tianim, ktorý sa vyhlásil za vodcu krajiny, podľa neoverených tvrdení niektorých západných médií pohrozila zabitím Bazouma, ak by sa krajiny v regióne pokúsili o vojenskú intervenciu so zámerom o vrátenie prezidenta k moci.

Lídri zoskupenia ECOWAS nariadili aktiváciu pohotovostných jednotiek ECOWAS pre ich prípadné nasadenie v Nigeri. Tieto sily boli zriadené vlani ako regionálna mierová jednotka, ktorá má čeliť teroristickým hrozbám, ako aj protiústavným zmenám vlád v západnej Afrike.

Outtara povedal, že Pobrežie Slonoviny poskytne prápor pozostávajúci z 850 až 1100 mužov, ktorí doplnia vojakov z Nigérie a Beninu. Podľa jeho slov sa k nim pridajú aj ďalšie krajiny. „Sme odhodlaní vrátiť prezidenta Bazouma späť k moci,” dodal.

Prezident Pobrežia Slonoviny pred odchodom zo samitu v Abuji pripomenul, že zoskupenie ECOWAS v minulosti vojensky zasiahlo v Libérii, Sierra Leone, Gambii a Guinei-Bissau, keď bol v týchto krajinách ohrozený ústavný poriadok. „Dnes máme podobnú situáciu v Nigeri. ECOWAS to nemôže akceptovať,“ uzavrel.