Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruská ropa prekročila cenový strop skupiny G7

Ruská ropa prekročila cenový strop skupiny G7

Fotomontáž: archív

Ruská ropa v júli prekročila cenový strop, ktorý stanovila skupina siedmich najvyspelejších ekonomík sveta G7. Príjmy z vývozu ropy podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) vystúpili na osemmesačné maximum.

Priemerná cena ruskej ropy prepravovanej po mori minulý mesiac vyskočila na 64,41 USD (58,08 eura) za barel (159 litrov), čím prekonala cenový limit G7 na úrovni 60 USD za barel, uviedla IEA v najnovšej správe.

Západ zaviedol cenový strop, aby obmedzil príjmy Ruska z exportu ropy na financovanie vojny na Ukrajine a zároveň zachoval toky ruskej ropy na svetové trhy. Rusko je jedným z popredných svetových producentov ropy a hrozilo, že príliš prísne obmedzenia spôsobia širší nárast cien.

V rámci cenového stropu môžu lodné spoločnosti prepravovať ruskú ropu iba vtedy, ak je jej cena nižšia než limit, inak stratia prístup ku kľúčovým službám, ako je poistenie. Výsledkom bolo úplné prekreslenie globálneho obchodu s ropou, pričom Moskva našla kupcov najmä v Indii a Číne, ktorí zaplnili medzeru, keď Európa odmietla kupovať ruskú ropu.

Cenová sila ruskej uralskej ropy odzrkadľuje napätie na strane dodávok po dohode producentov z aliancie OPEC+ o znížení ťažby, uviedla IEA. Rusko tiež eviduje zvýšený dopyt zo svojich rafinérií po sezónnej údržbe. Obmedzenie exportu zo strany Ruska podľa IEA podporí ceny komodity.

Prekročením cenového limitu Moskva posilnila svoje príjmy z ropy, ktoré sú kľúčovým zdrojom financovania nákladov na vojnu. Rusko v júli zarobilo 15,3 miliardy USD na vývoze svojej ropy a paliva, čo je takmer o 20 percent viac ako v predchádzajúcom mesiaci. V porovnaní s minulým rokom však boli jeho príjmy o viac ako pätinu nižšie.

Moskva v reakcii na západné sankcie oznámila redukciu ťažby o 500.000 barelov denne, pričom ako základ použilo februárovú produkciu. Na začiatku pritom neexistovali nijaké dôkazy o dodržiavaní tohto záväzku, ale podľa IEA v júli toto dobrovoľné zníženie Moskva „viac ako splnila“.

Ruská federácia uviedla, že v znižovaní produkcie bude pokračovať aj v septembri. Ruský vývoz ropy zostal v júli stabilný na úrovni 7,3 milióna barelov denne po júnovom medzimesačnom poklese, dodala IEA.