Úvod ZO ZAHRANIČIA Profesor Žaloudík o zbytočnej panike z koronavírusu: Česká televízia sa úplne zbláznila! 

Profesor Žaloudík o zbytočnej panike z koronavírusu: Česká televízia sa úplne zbláznila! 

Jan Žaloudík. (Foto: archív)

Český senátor Jan Žaloudík vo svojom prejave skritizoval Českú televíziu za jej spravodajstvo v čase pandémie COVID-19. Vyslovil tiež aj svoju nespokojnosť s informačným rozruchom, panujúcim v Českej republike a na celom svete. Podľa neho nie je situácia taká kritická, o čom svedčí viacero pozitívnych tendencií.

Lekár a politik Jan Žaloudík dal počas vystúpenia v Senáte ČR najavo, že sa nestotožňuje s pesimistickými víziami, ktoré akcentujú české médiá. Upozornil tiež, že väčšina seniorov, ktorí podľahli koronavírusu, mali v skutočnosti množstvo ďalších diagnóz.

Senátor Žaloudík vo svojom prejave vysvetľuje, prečo dnešná panika okolo šírenia koronavírusu nie je úplne opodstatnená. Podľa neho české médiá, najmä Česká televízia, zbytočne rozdúchavajú paniku medzi českými občanmi.

„Česká televízia sa, samozrejme, zbláznila, tá sa úplne zbláznila, pretože vysiela celodenný špeciál,“ povedal senátor. Svoj kritický pohľad na neprimeranú paniku v spoločnosti Žaloudík okrem iného odôvodňuje tým, že úmrtnosť na iné choroby väčšinou presahuje úmrtnosť na COVID-19.

Ako príklad senátor uvádza úmrtnosť na zhubné nádory. Podľa neho denne na rakovinu denne v Česku zomiera okolo osemdesiat pacientov. Navyše uviedol, že denne v krajine umiera okolo tristo ľudí, väčšinou prirodzenou smrťou. Vzhľadom na túto skutočnosť sa senátor pýta, či je vhodné o tom zo strany médií nepretržite informovať.

Bývalý dekan Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity v Brne a brnianskeho Masarykovho onkologického ústavu vyzval českú spoločnosť, aby sa upokojila. Podľa neho sa súčasná tendencia vývoja epidémie v Česku stáva vcelku priaznivou, o čom podľa neho svedčí štatistika ministerstva zdravotníctva.

Podľa nej je v Česku evidovaných celkovo 6 553 chorých na COVID-19. Chorobe podľahlo 176 osôb, zatiaľ čo 1183 pacientov sa vyliečilo. Uvádza sa, že od piatku sa počet uzdravených osôb zvýšil o viac ako 200.

Senátor Jan Žaloudík o neprimeranej panike z koronavírusu: