Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko plánuje v Bielorusku umiestniť ruské raketové systémy Iskander

Lukašenko plánuje v Bielorusku umiestniť ruské raketové systémy Iskander

Foto: archív

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vyhlásil, že by rád od Ruska získal niekoľko divízií mobilných taktických raketových systémov Iskander, ktorú sú schopné niesť jadrové hlavice. Uviedol to v rozhovore pre ruský spravodajský magazín Národná obrana.

Spresnil, že potrebuje „niekoľko divízií na západe, na juhu, nech sú tam stoja“. Vysvetlil, že systémy Iskander majú dostrel 500 kilometrov a môžu niesť konvenčné i jadrové hlavice, zatiaľ čo bieloruské systémy Polonez sú schopné zasiahnuť cieľ na vzdialenosť 300 kilometrov.

Lukašenko neuviedol, či viedol rozhovory s Moskvou o poskytnutí raketového systému Iskander. Bielorusko a Rusko formálne tvoria zväzový štát a už roky vedú rozhovory o integrácii. Začiatkom novembra prezidenti Ruska a Bieloruska, Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko, schválili vojenskú doktrínu zväzového štátu Ruska a Bieloruska.

Štátny tajomník zväzového štátu Dmitrij Mezencev už pred tým povedal, že nová vojenská doktrína umožní zvýšiť úroveň prepojenia obranných politík oboch krajín a primerane rýchlo sa adaptovať na zmeny vojensko-politickej situácie v regióne.

Lukašenko okrem toho začiatkom novembra vyhlásil, že Minsk a Moskva majú v úmysle v budúcnosti posilniť regionálne zoskupenie vojsk, ktoré je „už teraz spoľahlivým štítom pre bezpečnosť oboch krajín a postsovietskeho priestoru“.

„Máme v úmysle spoločne odolať akýmkoľvek pokusom o zasahovanie do vnútorných záležitostí našich suverénnych štátov. A Rusko bude, samozrejme, pokračovať v poskytovaní pomoci bratskému bieloruskému ľudu. O tom niet pochýb,“ vyhlásil Putin.

Lukašenko v rozhovore pre Národnú obranu označil bieloruskú armádu za „dobrú“, „vycvičenú“ a „dobre vyzbrojenú“. V rozhovore tiež naznačil, ako by sa mohli vyvíjať vojenské akcie na území Bieloruska.

„Máme zalesnenú a močaristú oblasť. A ak budeme čeliť pozemnej operácii, musíme byť schopní bojovať na zemi.“ Ako dodal, „môžu nás zasypať raketami, ale nikdy nebudú viesť pozemnú operáciu v Bielorusku – sme na to pripravení.“