Úvod ZO ZAHRANIČIA Luna-25 havarovala na Mesiaci. Wörner: Nie je čas na škodoradosť

Luna-25 havarovala na Mesiaci. Wörner: Nie je čas na škodoradosť

Foto: archív

Ruská lunárna sonda Luna-25 havarovala na povrchu Mesiaca, oznámila ruská vesmírna agentúra Roskosmos. Ako upresnila, so sondou sa prerušilo spojenie v sobotu krátko po tom, ako sa u nej vyskytli technické problémy. “Sonda sa dostala na nepredvídateľnú obežnú dráhu a bola zničená v dôsledku kolízie s povrchom Mesiaca,” uviedla agentúra.

Predpokladá sa, že k havárii prišlo v dôsledku odchýlky skutočných parametrov od vypočítaných v rámci predpristátia. Krátko pred haváriou experti uviedli, že pri prechode Luny-25 na predpristátie prišlo k mimoriadnej situácii – zariadenie nemohlo dokončiť plánovaný manéver s danými parametrami.

Prvá lunárna misia Moskvy tak po 47 rokoch zlyhala. Sondu Luna-25 vážiacu približne 800 kilogramov vyniesla do vesmíru raketa Sojuz, ktorá odštartovala 11. augusta z kozmodrómu Vostočnyj na východe Ruska. Modul mal pristáť na južnom póle Mesiaca 21. augusta.

Zánik ruskej mesačnej sondy Luna-25 je stratou pre celú vedeckú komunitu, aj keď ju vypustil ten istý štát, ktorý napadol Ukrajinu, vyhlásil bývalý generálny riaditeľ Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Johann-Dietrich Wörner.

„Je to smutné a nie je čas na škodoradosť,“ povedal Wörner, ktorý stál na čele ESA v rokoch 2015 až 2021. ESA spočiatku spolupracovala na príprave misie Luna-25, ale po začiatku vojenskej operácie na Ukrajine vo februári 2022 od nej odstúpila. Podľa Wörnera majú vesmírne misie napriek tomu potenciál významne prispievať k medzinárodnej spolupráci.

„Napokon, Luna-25 bola plánovaná práve s týmto zámerom. Dúfam v spoluprácu medzi všetkými národmi, len čo to politická situácia opäť umožní,“ povedal Wörner a poznamenal, že každá lunárna misia viedla aj k technologickým úspechom.