Úvod ZO ZAHRANIČIA Uhrík: Republika plánuje referendum o vystúpení z NATO. Pakt sa stal zdrojom...

Uhrík: Republika plánuje referendum o vystúpení z NATO. Pakt sa stal zdrojom napätia v Európe

Milan Uhrík. (Reprofoto: archív)

Predseda Republiky Milan Uhrík v diskusnej relácii TV Markíza Na telo informoval, že hnutie plánuje v počas nasledujúceho štvorročného volebného obdobia iniciovať referendum o vystúpení Slovenskej republiky zo Severoatlantickej aliancie.

Potvrdil tak negatívny postoj jeho politického subjektu k tomuto vojenskému paktu, ktorý podľa neho v súčasnej podobe “nie je súčasťou riešenia bezpečnostnej situácie, ale stal sa skôr zdrojom napätia v Európe”.

“Potrebujeme bezpečnostnú architektúru, ktorá zohľadní viac záujmy Európy a menej záujmy Washingtonu. Mnohí, najmä mladší ľudia si neuvedomujú, že veci sa môžu meniť a vojenská bezpečnosť SR môže byť garantovaná aj inak ako byť v NATO,” povedal Uhrík v nedávnom rozhovore pre portál Refresher.

V interview tiež uviedol, že NATO je prežitok studenej vojny, keďže vznikla ako náprotivok Varšavskej zmluvy. „NATO v dnešnej podobe bude musieť skončiť. Buď bude reformované, alebo zrušené. Naše hnutie razí víziu vojenskej neutrality, aby sa Slovensko nezapájalo do zahraničných vojenských operácií a konfliktov.

Sú dva scenáre. Buď Slovensko zostane členom NATO, alebo vystúpi a bude neutrálne, alebo súčasťou iného bezpečnostného vojensko-obranného spolku. Ak ľudia v referende rozhodnú, že v NATO zostaneme, ako politici to budeme musieť rešpektovať, no aj tak budeme podľa tzv. maďarského scenára raziť víziu vojenskej neutrality v rámci aliancie.

Maďarsko napríklad neposlalo na Ukrajinu zbrane a nedovolilo ani ich transport cez svoje územie. Do konfliktu sa nezapája aktívne ani pasívne. Keď ľudia rozhodnú o vystúpení z NATO, bude to komplikovanejšie, ako si to mnohí jednoduchší politici predstavujú, že vystúpime hneď zajtra.

Stav našej armády nie je taký, že by dokázala zabezpečiť obranu ani len pred stredne veľkou armádou. Museli by sme obnoviť bojaschopnosť a obranyschopnosť našej armády a potom sa vydať cestou neutrality napríklad ako Rakúsko alebo Švajčiarsko, ktoré majú na obranu v pomere k HDP nižšie výdavky ako my,” priblížil postoje Republiky Uhrík.