Úvod Z DOMOVA Lunterov klan: Po synovi dostal miesto aj bratranec

Lunterov klan: Po synovi dostal miesto aj bratranec

Ján Lunter. (Foto: archív)

Ukazuje sa, že rodina župana Jána Luntera je skutočne výnimočná. Ľudí nenahraditeľných pre fungovanie Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) má v talóne viac ako dosť. Po malej búrke so zvolením Lunterovho syna za podpredsedu BBSK sa na čelo jednej z najdôležitejších firiem kraja postavil Lunterov bratranec.

Vymieňali a vymieňali
Oficiálne získal funkciu prevádzkového riaditeľa, ale keďže Banskobystrická regionálna správa ciest (BBRSC) nijakého iného riaditeľa nemá, ba nemá ani generálneho riaditeľa, právomoci Lunterovho bratranca nebudú malé.

Spoločnosť Banskobystrická regionálna správa ciest pozná celé Slovensko. Často sa o nej hovorilo v období, keď kraju šéfoval Marian Kotleba. Do nej vtedajší župan umiestnil množstvo svojich blízkych ľudí, brata Martina rovno na stoličku finančného riaditeľa.

Dosadenie brata vtedajší župan zdôvodňoval snahou zvýšiť transparentnosť finančných operácií a potrebou mať vo firme ľudí, ktorým plne dôveruje.

Azda preto BBRSC neskôr zamestnala aj Kotlebovu manželku Frederiku na pozíciu referentky pre oznamovanie protispoločenskej činnosti. Generálny riaditeľ ju vybral ako najvhodnejšiu zo štyroch uchádzačov.

V súčasnosti regionálna správa ciest generálneho riaditeľa nemá, hoci ešte na začiatku roka 2018 si súčasní poslanci kraja vybrali za „svojho“ generálneho riaditeľa a zároveň predsedu predstavenstva Jána Butkovského. Okrem Kotlebu, teraz už v pozícii poslanca, hlasoval za Butkovského každý.

Lenže už vo februári 2019 sa v BBRSC potichu opäť triasli stoličky. Novým predsedom predstavenstva BBRSC sa stal poslanec kraja za stranu Smer Ján Havran, niekdajší primátor Novej Bane. Podľa kuloárnych rečí išlo o akúsi politickú dohodu lunterovcov so smerákmi.

Marian Kotleba. (Foto: archív)

Županov bratranec
Miesto generálneho riaditeľa ostalo prázdne a na pozíciu prevádzkového riaditeľa nastúpil Pavel Pisár. Župan Ján Lunter pre Plus 7 dní priznal, že ide o jeho bratranca. „Jeho výber nebol nijakým spôsobom v mojich rukách, zodpovednosť za výber prevádzkového riaditeľa má predseda predstavenstva BBRSC ako štatutár organizácie.

Predsedu predstavenstva vybrali v riadnom výberovom konaní a do funkcie ho zvolilo zastupiteľstvo BBSK. Som presvedčený, že pán predseda predstavenstva dôveru zastupiteľstva napĺňa. Každopádne ja osobne ani ako predseda samosprávneho kraja som nebol do výberu pána Pisára na jeho pozíciu nijako zapojený a do procesu som nijakým spôsobom nevstupoval,“ reagoval župan.

„Kraj je zriaďovateľom vyše sto organizáciíS 5 500 zamestnancAMI, ktorých autonómne vyberajú štatutári jednotlivých organizácií,“ dištancoval sa Lunter od výberu bratranca za riaditeľa firmy spadajúcej pod kraj.

K e-mailu zaslanému do redakcie Plusky z vlastnej iniciatívy pripojil vyjadrenie predsedu predstavenstva Jána Havrana.V ňom smerák Havran Lunterovi píše: „Pre mňa osobne je informácia, že pán Pisár je v nejakom rodinnom vzťahu s vami, úplne nová. Vôbec som to netušil a ani mi nenapadlo to zisťovať.

Pri výbere prevádzkového riaditeľa sme sa ako predstavenstvo spoločnosti riadili predovšetkým tým, kto je najlepšie pripravený na danú funkciu svojimi skúsenosťami a zručnosťami. Pán Pisár pracoval v štruktúrach BBRSC už pred mojím nástupom do funkcie predsedu predstavenstva a spomedzi zamestnancov bol najlepším kandidátom na pozíciu prevádzkového riaditeľa.“

Pri troche dobromyseľnosti by sme mohli prijať argumentáciu, že Pisár je muž na správnom mieste. A nevyužiť schopnosti šikovného človeka len preto, lebo je županov príbuzný, by bol hriech. Ale žeby sa poslancovi kraja a zároveň predsedovi predstavenstva krajskej firmy nedostali do uší informácie o príbuzenskom vzťahu samotného predsedu kraja s riaditeľom, s ktorým sa dennodenne stretáva?! To vážne?

Otec a syn: dnes sú spoločne vo vedení BBSK. (Foto: archív

Podpredseda synom predsedu
Ladislav Kukolík pred regionálnymi voľbami verejne presviedčal voličov, aby odmietli Kotlebu ako banskobystrického župana a na jeho miesto zvolili Luntera. Sám sa stal poslancom Banskobystrického samosprávneho kraja už štvrté volebné obdobie a vstúpil do poslaneckého klubu takzvaných nezávislých, ktorí Luntera podporujú.

Pred pár mesiacmi však z klubu vystúpil pre sklamanie z Lunterovcov. V liste adresovanom kolegom písal, že sa mu nepozdáva túžba Lunterovho syna Ondreja stať sa podpredsedom BBSK.

„Už na našom prvom stretnutí v Hriňovej sme boli viacerí prekvapení ambíciou Ondreja Luntera stať sa podpredsedom kraja. Vtedy sme to zmietli zo stola ako neprijateľnú záležitosť. Ale po roku túto tému znovu otvoril.

Najbizarnejšie na tomto prípade je to, že Ondrej Lunter sa na pozíciu vicežupana nominoval sám.

Po získaní dostatočnej podpory v zastupiteľstve ho už len formálne nominoval náš klub. Áno, Ondrej Lunter je legitímne zvoleným podpredsedom BBSK a toto rozhodnutie rešpektujem, ale morálno-etická rovina zostáva na hlave Ondreja Luntera aj predsedu BBSK.“

Zvolenie Lunterovho syna za podpredsedu Kukolík nekritizoval hneď. V spomínanom liste vysvetlil, že konať ho donútila až iná skutočnosť. Na bežných zasadnutiach si dovolil kritizovať Rozvojovú agentúru BBSK a vzápätí dostal od predsedu Luntera list so žiadosťou o vysvetlenie svojho postoja.

„Musím úprimne priznať, že som bol z jeho obsahu nemilo prekvapený a dotknutý. Niektoré Lunterove slová považujem za urážku,“ povedal nám Kukolík. Župan Lunter nechcel Kukolíkov odchod z klubu Lunterovcov komentovať, našej redakcii odkázal len toľko, že s jeho vyjadreniami nesúhlasí.

V predvolebnej kampani Ján Lunter kritizoval župana Mariána Kotlebu aj za rodinkárstvo na župnom úrade. (Foto: Pavel Kapusta)

Hoci aj ufón
Kukolík hovoril už vtedy o rodinkárstve Lunterovcov a teraz sa vo svojom názore iba utvrdil. „O pánovi Pisárovi som počul, že by mal byť Lunterov príbuzný, ale nemal som to overené. Ak je to pravda, tak v tomto smere sa Lunter od Kotlebu až tak veľmi nelíši. Pre mňa je to neprijateľné.

Navyše, som sklamaný z prístupu médií, z ich dvojakého metra. V minulom období bolo celé Slovensko na nohách, lebo župan Kotleba si dovolil zamestnať v Banskobystrickej regionálnej správe ciest manželku. Všetci novinári sa témou rodinkárstva zaoberali, neustále sa k nej vracali.

Keď sa podpredsedom Banskobystrického samosprávneho kraja stal syn predsedu, prešli to médiá buď strohou správou, alebo, ešte horšie, mlčaním.“ Poslanec Peter Košík najprv akoby nechcel uveriť, čo sme zistili. Až po dlhej chvíli si povzdychol: „Z poslanca Havrana spravili predsedu predstavenstva. Išlo o politiku, tak dobre. Asi si niečo poriešili. Ale Lunterov bratranec? Som z toho znechutený.“

„Na Slovensku je každý s každým rodina,“prispel svojím názorom do debaty o rodinkárstve bývalý kriminalista a poslanec BBSK Matej Snopko.

„Extrémne mi záleží na cestách nášho kraja a tie treťotriedne treba čím skôr opraviť. Takže – úprimne – nech šéfuje správe ciest aj ufón, hlavne nech za ním konečne vidno poriadne výsledky.“

Ani ďalší krajský poslanec Igor Kašper nevidí Lunterovho bratranca na mieste riaditeľa ako kardinálny problém. „Pána Pisára nemusí rodinná väzba automaticky diskvalifikovať. Iba mu nezávidím, lebo bude musieť o to viac dokazovať, že je na danú funkciu naozaj ten najlepší.“