Úvod Ekonomika Luxembursko bude mať od roku 2020 verejnú dopravu zadarmo

Luxembursko bude mať od roku 2020 verejnú dopravu zadarmo

Foto: archív

Luxembursko chce zaviesť bezplatnú verejnú dopravu na celom svojom území. Podľa koaličnej zmluvy staronovej vlády premiéra Xaviera Bettela by to malo byť od prvého kvartálu 2020. Západoeurópske veľkovojvodstvo by tak bolo prvou krajinou sveta s dopravou zadarmo na celom území.

Verejnú dopravu v tomto pomerne bohatom štáte s rozlohou zhruba 2 500 štvorcových kilometrov so 600-tisíc obyvateľmi využilo v roku 2016 zhruba milión pasažierov. Ročné náklady na prevádzku vlakov, električiek a autobusov predstavujú 491 miliónov eur. Predaj lístkov a predplatených kariet vynáša ročne približne 40 miliónov eur.

Zároveň však predaj cestovného vytvára pracovné miesta. Vládny návrh už preto vyvolal obavy dopravných odborov z ich rušenia a prepúšťania zamestnancov. Otázne je aj to, ako sa opatrenia dotknú cezhraničných pracovníkov. Do krajiny cestuje za prácou 190-tisíc ľudí, z nich je polovica z Francúzska, zvyšok zväčša z Nemecka a Belgicka.

Bezplatnú dopravu môžu už päť rokov využívať obyvatelia estónskeho Tallinu. Na cestovanie autobusmi, trolejbusmi, električkami aj vlakmi zadarmo si tam treba vybaviť tzv. zelenú kartu v hodnote dvoch eur. Pre mestskú samosprávu toto opatrenie na počudovanie nie je likvidačné.

V Talline sa totiž navýšil počet oficiálne prihlásených obyvateľov, čím začalo do mestskej kasy prúdiť viac daní. Estónsko takisto plánuje rozšíriť systém bezplatnej verejnej dopravy po celej krajine.