Úvod ZO ZAHRANIČIA Maduro, Castro a Díaz-Canel vyzvali na protiimperialistickú solidaritu

Maduro, Castro a Díaz-Canel vyzvali na protiimperialistickú solidaritu

Foto: archív

Líder kubánskej komunistickej strany Raúl Castro, prezident Miguel Díaz-Canel a venezuelský prezident Nicholás Maduro signalizovali, že tvrdé sankcie USA len posilnia ich odhodlanie držať spolu a podporovať sociálnu zmenu v regióne. Títo traja lídri predsedali záverečnému zasadnutiu konferencie „antiimperialistickej solidárnosti“ v Havane, na ktorej sa zišlo vyše 1 300 spoločenských aktivistov, najmä z Latinskej Ameriky.

Trojdňové stretnutie bolo zvolané s cieľom prediskutovať spôsoby, ako poraziť imperialistami z USA vedenú ofenzívu proti progresívnym a socialistickým vládam a hnutiam. Podujatie sa konalo s podtitulom „za demokraciu a proti neoliberalizmu“.

Maduro a Díaz-Canel uzavreli konferenciu prejavmi, ktoré naživo prenášala štátna televízia a v ktorých sa vysmievali z obvinení Spojených štátov, že stoja za nepokojmi v iných krajinách alebo sú zodpovední za ľavicové vlády. Prítomnosť Madura mala podľa všetkého signalizovať, že Kuba neopustí svojho strategického spojenca napriek snahám USA a ďalších západných i latinskoamerických krajín presvedčiť Havanu, aby tak urobila.

Maduro označil za „hlúpe“ obvinenia Organizácie amerických štátov, že za nepokojmi v Čile stojí Kuba. „Je to stará Pinochetova diktatúra a Medzinárodný menový fond. Ľudia majú právo požadovať alternatívu,“ vyhlásil v dlhom a výbušnom prejave.

Díaz-Canel v zmienke o nepokojoch v Čile a argentínskych voľbách povedal: „Obviňujú nás z podpory bolívarovskej (venezuelskej) revolúcie… zatiaľ čo si zakrývajú oči, uši a ústa, aby nevideli, nepočuli ani neuznali, čo ľudia kričia v uliciach: neoliberalizmus je ekonomický neúspech a sociálna katastrofa.“

„Trump a jeho dvor starých jastrabov útočia na kubánsku revolúciu; bolívarovskú revolúciu, sandinistov; brazílske, bolívijské, argentínske ľavicové politické vedenie a sociálne, ľudové, progresívne hnutia po celom regióne,“ vyhlásil. Kubánsky prezident obvinil Spojené štáty, že vytvorili blokádu jeho krajiny sankcionovaním tretích strán, ktoré s ňou obchodujú. Na prítomných apeloval, aby zvýšili svoje úsilie na obranu jeho krajiny.