Úvod Z DOMOVA Majský si zvyšok svojho trestu odpyká v Česku

Majský si zvyšok svojho trestu odpyká v Česku

Jozef Majský. (Foto: archív)

Veľkopodnikateľ Jozef Majský si zvyšok svojho deväťročného trestu odpyká v českom väzení. Definitívne o tom rozhodol Vrchný súd v Prahe, ktorý zamietol Majského odvolanie proti rozhodnutiu Mestského súdu v Prahe z decembra minulého roka. Ten potvrdil rozsudok Najvyššieho súdu (NS) SR.

O nevydaní Majského na Slovensko súd rozhodol už v septembri 2020, keďže je zároveň občanom Českej republiky a musel by s vydaním súhlasiť. NS SR v júli minulého roka zamietol Majského odvolanie v prípade podvodu na nebankovke Horizont Slovakia a BMG Invest.

Potvrdil tám verdikt Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z roku 2015, ktorý kontroverzného podnikateľa odsúdil na deväť rokov za mrežami. Po Majskom vyhlásili národné i medzinárodné pátranie, na základe ktorého ho zadržali v Prahe.

Vyšetrovanie Majského kauzy bolo skončené už v roku 2004 a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal príslušnú obžalobu. O tri roky neskôr ho špeciálny súd odsúdil na dvanásťročné väzenie Rozsudok však NS SR zrušil a prípad vrátil na prvostupňový súd.