Úvod Z DOMOVA Fico: Vláda priznala, že opatrenia prijímala protiústavne. Nasadí 17. októbra vodné delá?

Fico: Vláda priznala, že opatrenia prijímala protiústavne. Nasadí 17. októbra vodné delá?

Foto: TASR

Predseda strany Smer-sociálna demokracia Robert Fico na tlačovej besede poukázal na riziká, prichádzajúce do úvahy v prípade krokov, ktoré schválila vláda. Tá prijala opatrenie v rámci vyhlásenia núdzového stavu, na základe ktorého obmedzuje, respektíve zakazuje ľuďom pokojne sa zhromažďovať v počte nad šesť osôb.

„Smer-SD otvorene hovorí, že ak by sme mali normálnu, rozumnú vládu, ktorá by prijímala rozhodnutia v súlade s ústavou, s pokorou, s pochopením a po diskusii s relevantnými inštitúciami a ľuďmi, ľudia by určite takéto zákazy rešpektovali. Chcem sa spýtať so smrteľnou vážnosťou, čo urobí predseda vlády 17. októbra?“ opýtal sa šéf Smeru.

„Ak sledujeme sociálne siete, ľudia sa navzájom povzbudzujú a hecujú, že poďme 17. októbra urobiť protest proti tejto vláde a proti opatreniam, ktoré vláda prijíma. Je prakticky isté, že 17. októbra príde niekde pomerne veľa ľudí.

Čo urobí vláda SR v takomto prípade? Použije silu? Pošle na týchto demonštrujúcich ľudí vodné delá a políciu? Čo keď príde k fyzickým stretom?“ kládol otázky Fico. Ďalej vyzval predsedu vlády, aby niečo urobil s núdzovým stavom, pretože v danej situácii nie je potrebný: “Ľudia sa z tejto vlády smejú, nedôverujú jej a nechcú ju.

Minister vnútra vyhlásil, že polícia sa nebude ‘babrať’ a bude ľuďom bez upozornenia ukladať pokuty za porušenie opatrení. Ak teda napríklad v exteriéri nebude mať človek chránenú tvár, môže prísť policajt a uložiť mu rovno pokutu”.

Fico preto odkázal ministrovi vnútra vnútra, aby dal jasné pokyny policajtom zabezpečujúcim dodržiavanie opatrení, aby používali prostriedky, ktoré sa využívajú v právnom štáte – napríklad dohovor.

Tretia téma, ku ktorej sa predseda strany vyjadril, bola téma utorkovej (13. 10.) schôdze NR SR. Na tomto zasadnutí sa budú poslanci zaoberať dvoma bodmi. Jedným je novelizácia zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, a zároveň sa bude venovať návrhu na skrátené legislatívne konanie, pretože vláda potrebuje tento zákon prijať čo najrýchlejšie.

Foto: archív

Návrh zákona je však podľa Smeru-SD protiústavný. „Opakovane sa objavovali námietky, že rôzne opatrenia, ktoré prijíma Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ), sú protiústavné. Preto, lebo ÚVZ nemá oprávnenie na takéto opatrenia a po druhé tieto opatrenia neboli prijímané v potrebnej forme.

V utorok ide do národnej rady návrh zákona, ktorý hovorí, že všetky doterajšie opatrenia, ktoré ÚVZ a regionálne ÚVZ prijali, zostávajú v platnosti a účinnosti ešte ďalších 15 dní po nadobudnutí účinnosti tohto zákona. A vraj bude všetko v poriadku.

V minulosti nazvali prijaté opatrenia „vyhláškami“, lebo podľa tohto zákona sa odteraz všetky opatrenia, ktoré úrad vydá, musia objaviť vo vyhláške a tá bude zverejnená vo vestníku úradu vlády,“ priblížil Fico. A doplnil: „Problém je však v tom, že nemôžete prijať po troch alebo štyroch mesiacoch zákon a povedať – všetko je v poriadku.

Všetky reštaurácie, ktoré museli byť zatvorené, všetky fitness centrá, všetky divadlá, všetky kiná boli zatvorené v rozpore so zákonom a s Ústavou Slovenskej republiky. Na toto nemal právo ani ÚVZ.

Okrem toho to urobil spôsobom, nezodpovedajúci tomu, čo od tejto formy očakáva právny štát. A to, že chcú v utorok o tom rokovať je len potvrdením, že si uvedomujú, ako protiústavne sa správali v minulosti.“

Predseda strany zdôraznil, že Smer-SD je pripravený podriadiť sa, ak veci majú zmysel. Očakáva však od vlády, že nebude vytvárať stav právnej neistoty a nebude prijímať rozhodnutia v rozpore s ústavou.