Úvod Ekonomika Matečná: Päť reťazcov ovláda 80 percent trhu

Matečná: Päť reťazcov ovláda 80 percent trhu

Foto: archív

Máme päť reťazcov, ktoré ovládajú 80 percent trhu a to spôsobilo, že slovenský dodávateľ, slovenský spracovateľ nemá možnosť sa v týchto reťazcoch presadiť za konkurenčnú cenu. Cena je pre našich poľnohospodárov veľmi zlá. Na tlačovej besede na tému obchodných reťazcov to uviedla šéfka agrorezortu Gabriela Matečná. Celé roky bol podľa nej agrorezort finančne poddimenzovaný.

K možnému odchodu niekoľkých reťazcov zo slovenského trhu uviedla, že sa neobáva pesimistických scenárov. Systém osobitného odvodu má podľa nej zabezpečiť, že peniaze sa opäť vrátia do rozpočtu ministerstva pôdohospodárstva a budú slúžiť na zvýšenie objemu slovenských produktov v obchodných reťazcoch.

Ministerka zdôraznila, že reťazce v celej vertikále vyberajú najväčšie marže. Poznamenala, že nielen ona, ale aj programové vyhlásenie SNS, ktorá ju nominovala, hovorí o snahe získať peniaze do rezortu. „Získať peniaze cez rozpočet, a naozaj rokovania s ministrom financií Petrom Kažimírom sú ťažké, nie je možné,“ povedala Matečná s tým, že hľadali možnosti, ako dostať peniaze do kapitoly rezortu.