Po vražde novinára Kuciaka a jeho snúbenice vlna spolitizovaných protestov iniciatívy Za slušné Slovensko neobišla ani Humenné. Východoslovenské mesto sa do hľadáčika “slušných” dostalo najmä preto, že mesto už druhé volebné obdobie úspešne vedie primátorka za Smer-SD Jana Vaľová, ktorá bola hlavným terčom protivládnych happeningov. Početnosť protestujúcich nebola ohurujúca, zato agresivita organizátorov, zneužívajúcich tragickú smrť dvoch mladých ľudí, neprehliadnuteľná.

Ruščanský: Nechceli sme peniaze
V pozadí humenských protestov Za slušné Slovensko v apríli tohto roka stáli dvaja mladí aktivisti Martin Ruščanský a Tomáš Šudík, ktorí v tom čase čelili podozreniam, že lákajú mladých ľudí na účasť na demonštrácii desaťeurovými odmenami. Tieto informácie sa šírili najmä na sociálnych sieťach.

“Bola som dnes zhrozená, keď mi syn povedal, že mu včera v jednom podniku v Humennom núkali 10 eur, aby sa zúčastnil pochodu Za slušné Slovensko,“ napísala jedna z užívateliek sociálnej siete.

Martin Ruščanský. (Foto: archív)

„Takto zneužívať mladých ľudí a potom hovoriť, že toto je demokracia a hlas ľudu! Som naozaj znechutená takýmito praktikami!” pokračovala. Obvinenia z podplácania demonštrantov organizátori odmietli a vyhlásili, že organizovanie protestov a účasť ľudí na nich boli spontánne a neplatené činnosti.

Spomenutí aktivisti pred štyrmi rokmi pôsobili v tíme neúspešnej kandidátky na primátorku Humenného Miroslavy Zajcevovej. Dnes svoju bývalú favoritku kritizujú, pretože podľa nich nedodržala slovo, ktoré im dala pred minulými komunálnymi voľbami. OZ Pomáhame si, v ktorom mládežníci pôsobili, malo podľa Zajcevovej prísľubu fungovať aj po komunálnych voľbách, čo sa však nestalo.

Jeden z nich, Martin Ruščanský, ju dokonca označil za “zákernú”, pretože dnes v médiách útočí na svoj bývalý tím. Dodal, že Zajcevová ich zneužila na politické ciele, pričom mali pre ňu pracovať bez toho, aby od nej pýtali akúkoľvek odmenu. “Nechceli sme peniaze, robili sme všetko z presvedčenia, že sa zmení v meste klíma,” tvrdí Ruščanský.

Na druhej strane na sociálnej sieti priznal, že so Zajcevovou, ktorá vraj mala na kampaň k dispozícii rozpočet 200 000 eur, mali podpísanú príkaznú zmluvu, na základe ktorej im vyplácala honoráre.

Tomáš Šudík. (Foto: archív)

Aktivisti sa tento rok rozhodli pracovať pre iného kandidáta na humenského primátora – Miloša Merička, ktorý má vraj vynikajúci program. “Radi mu pomáhame bez nároku na odmenu,” napísal vo svojom statuse na sociálnej sieti Ruščanský, ktorý aktuálne kandiduje aj na post poslanca mestského zastupiteľstva.

Vždy tam, kde dobre platia
Zajcevová, uchádzajúca sa o kreslo primátorky Humenného i v tohtoročných voľbách, v rozhovore pre miestne noviny odpovedala aj na otázku, ako vníma skutočnosť, že v súčasnosti Ruščanský a Šudík spolupracujú s jej protikandidátom Meričkom.

“V minulosti išlo o normálny obchodný vzťah, keď mi pomáhali za dohodnutých obchodných podmienok,“ priznala Zajcevová. „

Ak im ich dnes poskytol niekto iný, prípadne lepšie ohodnotenie, pracujú, prirodzene, preňho,” dodala. Z jej vyjadrenia je teda zrejmé, že spomenutí aktivisti u nej nepracovali bez nároku za odmenu, ako deklarujú.

Miroslava Zajcevová priznala obchodné vzťahy s aktivistami Ruščanským a Šudíkom. (Foto: archív)

Zajcevová tak odhalila, že za páčivými sloganmi predvolebnej slovnej ekvilibristiky sa skrývajú “normálne obchodné vzťahy” humenských politických žoldnierov, riadiacich sa neomylným finančným kompasom. Či už je to na tribúne iniciatívy Za slušné Slovensko, alebo v predvolebnej aréne s vidinou slušného osobného profitu v komunálnej sfére.

To však nie je všetko. Ako vysvitlo, napriek tomu, že Martin Ruščanský zrejme nemá hlboko do vrecka, Sociálna poisťovňa a zdravotná poisťovňa Union ho k 2. 10. 2018 a k 20. 9. 2018 registrovali ako dlžníka na poistnom vo výške 453,48 eura a 188,18 eura.

Navyše, Ruščanského vnímajú ako problémového suseda obyvatelia bytového domu na humenskom Námestí slobody, kde aktivista a kandidát na poslanca miestneho zastupiteľstva býva v prenajatom byte.

Spoločenstvo vlastníkov bytov už začiatkom tohto roka podalo žiadosť na oddelenie hygieny životného prostredia a zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, aby riešil silný zápach vychádzajúci z hygienicky zle udržiavaného bytu, ktorý Ruščanský obýva spolu s ďalšími dvomi podnájomníkmi. Obyvatelia sa tiež sťažovali na smrad a špinu, ktorý zanechávajú vo verejných priestoroch pri venčení psa.

Už onedlho však stál Ruščanský na čele miestnych protestov Za slušné Slovensko a moralizoval o iných, takže riešenie jeho prešľapov sa muselo odložiť. Zdá sa však, že nie nadlho.

Ruščanský počas prejavu na proteste Za slušné Slovensko. (Foto: archív)