Úvod Z DOMOVA Matovič od 6. mája povoľuje taxislužby, bohoslužby, svadby, otvára obchody a prevádzky

Matovič od 6. mája povoľuje taxislužby, bohoslužby, svadby, otvára obchody a prevádzky

Foto: archív

Vzhľadom na dobrý vývoj so šírením nového koronavírusu sa môžu na Slovensku od stredy 6. mája spojiť fázy 2 a 3 z plánu otvárania prevádzok. Uviedol to premiér Igor Matovič po pondelkovom stretnutí s konzíliom epidemiológov.

Povoľujú sa tak taxislužby, bohoslužby a svadby. Taxíky musia byť s namontovanou deliacou stenou, ktorá napríklad fóliou oddeľuje vodiča od radu zadných sedadiel so zákazníkom. Bohoslužby a svadby sa povoľujú podľa hygienických podmienok.

Otvárajú sa tiež kaderníctva, holičstvá, pedikúry a manikúry, kozmetiky a soláriá a vonkajšie turistické atrakcie. Tiež sa povoľuje krátkodobé ubytovanie bez spoločného stravovania (s prinesením jedla na izbu). Izby musia byť s WC a kúpeľňou, ale bez poskytovania iných služieb. Po odchode hosťa z izby musí byť izba 24 hodín voľná.

Premiér Matovič ďalej informoval, že sa otvárajú obchody a služby bez obmedzenia rozlohy, vonkajšie terasy verejného stravovania, rehabilitačné služby, múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene. Zároveň zdôraznil, že povinnosťou zostáva dezinfekcia rúk, dodržiavanie 25 štvorcových metrov na zákazníka, ako aj dodržiavanie dvojmetrových odstupov.

Na vonkajších terasách musia byť okraje stolov dva metre od seba, dotykové plochy stolov sa musia dezinfikovať po každom zákazníkovi. Pri jednom stole môžu sedieť maximálne dvaja ľudia alebo rodičia s deťmi.

„Vzhľadom na uvoľnenie otvárania prevádzok sa výrazne zvýšia kontroly dodržiavania stanovených hygienických podmienok. Naďalej platí zákaz stretávania sa na verejnosti mimo osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Pri sledovaní prechodu na ďalšiu fázu sa znižuje hranica sledovaného ukazovateľa kĺzavého mediánu na 50,“ spresnil premiér.

“Štvrtá, posledná fáza uvoľňovania pravidiel nenastane, vzhľadom na inkubačnú dobu vírusu, skôr ako za 14 dní. V tejto fáze sú totiž zariadenia s veľmi veľkým epidemiologickým rizikom,“ dodal predseda vlády. Obchody podľa jeho slov však zostávajú až do odvolania každú nedeľu zatvorené.