Úvod ZO ZAHRANIČIA Medzinárodné cestovanie zažilo pre koronavírus prudký prepad

Medzinárodné cestovanie zažilo pre koronavírus prudký prepad

Foto: archív

Medzinárodné cestovanie sa počas pandémie nového koronavírusu prudko prepadlo. Najpostihnutejší bol pritom ázijsko-tichomorský región. Ukazujú to údaje Svetovej organizácie OSN pre cestovný ruch (UNWTO).

Podľa UNWTO počet zahraničných turistov v tomto regióne v roku 2020 doposiaľ klesol o 72 percent, čo je najhorší výsledok zaznamenaný na celom svete. Len v júni sa počet zahraničných turistov v ázijsko-tichomorskom regióne prepadol až o 99 percent v dôsledku zákazu cestovania počas blokád spojených s pandémiou.

V rámci tohto regiónu zasiahlo obmedzenie globálneho cestovania najviac Čínu, Japonsko a Južnú Kóreu. Správa UNWTO ukázala, že v severovýchodnej Ázii prišlo k poklesu zahraničných turistov o 83 percent a v juhovýchodnej Ázii o 64 percent.

Podľa UNWTO približne 7 percent hrubého domáceho produktu Malajzie pochádzalo v roku 2019 z medzinárodného cestovného ruchu. V susednom Thajsku to bolo viac ako 10 percent a v Kambodži takmer 20 percent.

Európa je druhým najpostihnutejším regiónom. Starý kontinent aj napriek letnému oživeniu cestovania po zmiernení mnohých obmedzení v júni zaznamenal v tomto roku 66-percentný pokles počtu turistov.

UNWTO minulý mesiac vytkla vládam, že sa váhajú s podporou oživenia cestovného ruchu aj napriek obrovským stratám, ktoré mu pandémia spôsobila. Ku kritike sa pripojili aj letecké spoločnosti. Ryanair, najväčší európsky nízkonákladový dopravca, minulý týždeň uviedol, že cestovné pravidlá spojené s pandémiou ho prinútili znížiť kapacitu o 20 percent už druhýkrát za dva mesiace.