Úvod Z DOMOVA Po vyhlásení Žilinku opozícia vyzvala Mikasa, aby sa okamžite vzdal funkcie

Po vyhlásení Žilinku opozícia vyzvala Mikasa, aby sa okamžite vzdal funkcie

Ján Mikas. (Foto: archív)

Podľa nového generálneho prokurátora Maroša Žilinku Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR porušil dvomi vyhláškami zákon. Vyhláška hlavného hygienika SR Jána Mikasa z 27. decembra 2020 umožnila koncom roka poslancom Národnej rady SR rokovať aj napriek tomu, že viacerí z nich boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v preventívnej karanténe.

Porušenie vidí aj vo vyhláške z 10. januára 2021, týkajúcej sa nariadenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie SR. Úrad podľa Žilinku nemal oprávnenie upraviť výnimky z izolácie a karantény a výnimky pre osoby v osobitnom režime.

„ÚVZ v ustanovení výnimiek prekročil rozsah svojej pôsobnosti a povolil ich nad rámec zákona,“ skonštatoval Žilinka. Proti obom výnimkám podala Generála prokuratúra SR protest. Žilinka doplnil, že ÚVZ bude mať 30 dní, aby zareagoval, a následne 90 dní, aby protestu vyhovel. Šéf prokurátorov avizoval, že sa môže obrátiť aj na Ústavný súd.

Na základe decembrovej vyhlášky poslanci rokovali o núdzovom stave za neštandardných podmienok. Pozitívni poslanci a zákonodarcovia po kontakte s pozitívnym človekom boli od negatívnych oddelení fóliou. Podľa Kancelárie NR SR použili samostatný vchod. V priestoroch mali byť germicídne žiariče a poslanci mali aj respirátory.

Vyhláška povolila napríklad prezidentke, ministrom, poslancom parlamentu či generálnemu prokurátorovi pracovať aj v prípade pozitívneho testu na ochorenie COVID-19 či kontaktu s pozitívne testovaným. Prácu môžu vykonávať, ak by absenciou na pracovisku vážne ohrozili zabezpečenie chodu štátu alebo riešenie mimoriadnych úloh.

Podmienkou je dodržiavanie prísnych protiepidemických opatrení. Medzi osoby v osobitnom režime sa nezaraďujú iba predstavitelia výkonnej či zákonodarnej moci. Patria sem aj zdravotníci, pracovníci v oblasti energetiky, tepelnej energetiky a podporných služieb v elektroenergetike.

Po vyhlásení generálneho prokurátora politická opozícia vyzvala Mikasa na okamžitý odchod z funkcie. „Strana Hlas-SD je presvedčená, že hlavný hygienik je vzdelaný a fundovaný odborník, ktorý však nedokázal odolať absolútne neprijateľným politickým objednávkam vládnej koalície.

Jeho rozhodnutia pustiť do parlamentu pozitívne testovaných vládnych poslancov alebo udeliť papalášsku výnimku vicepremiérovi Holému na jeho cesty za rodinou do Veľkej Británie, boli podľa generálneho prokurátora protizákonné. Zároveň sme presvedčení, že predstavovali závažné zdravotné a bezpečnostné riziko pre slovenských občanov,“ uviedla Pellegriniho strana.

“Mikas porušil zákon zjavne na príkaz Matoviča, aby pomohol vláde schváliť si núdzový stav. Toto je na pád celej vlády,” reagoval na sociálnej sieti podpredseda Smeru-SD a poslanec NR SR Ľuboš Blaha. Ako doplnil, generálny prokurátor potvrdil, že Matovičova vláda ohrozuje verejné zdravie.

“Nezákonné sú aj tisíce výnimiek, ktoré si papaláši prijali sami pre seba – vrátane Holého výletíkov za rodinkou do Anglicka. Oni si skrátka z vlády urobili mafiánsky brloh, kde si pre svojich ľudí prijímajú privilégiá a vysmievajú sa národu do tváre. A porušujú zákony ako na bežiacom páse. Mikas musí okamžite odstúpiť,” myslí si Blaha.

Ľuboš Blaha. (Foto: TASR)