Úvod Z DOMOVA Minister obrany: Hromadné výpovede lekárov sú vydieraním štátu a spoločnosti

Minister obrany: Hromadné výpovede lekárov sú vydieraním štátu a spoločnosti

Jaroslav Naď. (Reprofoto: archív)

Minister obrany Jaroslav Naď sa pred novinármi vyjadril k avizovaný hromadným výpovediam lekárov. Označil ich za vydieranie štátu a spoločnosti. „Nemyslím si, že v tejto situácii s energetickou krízou a infláciou je čas, aby sme tu z politických záujmov spôsobovali tlaky na zdravotnícky sektor,“ povedal. Naď skritizoval aj šéfa lekárskych odborárov Petra Visolajského.

Počas predošlých vlád podľa neho nerobil takéto zásadné vyhlásenia. „Do roku 2020, kým prišla kríza s COVID-19, bolo zdravotníctvo na sto percent perfektné?“ podotkol. Poukázal pritom, že návrh na zvýšenie platov lekárov je väčší ako pri ostatných skupinách. Zdravotnícky personál podľa neho dostal počas pandémie aj množstvo finančných stimulov.

Visolajského skritizoval už skôr premiér Eduard Heger. Na mediálnom brífingu vyhlásil, že na výpovede lekárov nevidí dôvod. Súčasná vláda podľa neho pracuje na rozsiahlych reformách v zdravotníctve. Šéf Lekárskeho odborového združenia reagoval, že ku krokom ministrov sa tvrdo vyjadrovali aj v minulosti.

Počas vlád Roberta Fica podávali lekári podľa neho výpovede štyrikrát. Upozornil, že počas pandémie ochorenia COVID-19 sa situácia s nedostatkom zdravotníkov zhoršila v celej Európe. Ako dodal, pre zanedbané zdravotníctvo sa v súčasnosti zatvárajú plné nemocničné oddelenia pre nedostatok lekárov a sestier.

Hromadné výpovede Visolajský avizoval už po augustovom rokovaní na Úrade vlády SR. Uviedol, že iná možnosť neexistuje. Poukázal na to, že vláda na niektoré požiadavky lekárskych odborov stále nepredstavila riešenia.