Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva: Dokončenie demontáže pomníka maršalovi Konevovi likviduje pamiatku na osloboditeľa Prahy

Moskva: Dokončenie demontáže pomníka maršalovi Konevovi likviduje pamiatku na osloboditeľa Prahy

Foto: archív

Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie (RF) vyhlásilo, že postoj k odstráneniu zvyšku pomníka maršala Ivana Stepanoviča Koneva v Prahe bude Rusko vnímať v kontexte vzájomných vzťahov.

„Je nám veľmi ľúto, že 20. novembra v Prahe demontovali podstavec pomníka maršalovi Sovietskeho zväzu Konevovi. Tento krok, ktorý úplne likviduje pamiatku na osloboditeľa Prahy od nacistických agresorov, považujeme za snahu vymazať z historickej pamäti Čechov jednu z najdôležitejších stránok ich vlastnej histórie,“ povedala na brífingu hovorkyňa ministerstva Maria Zacharovová.

Podľa jej slov RF vyzvala českých partnerov vrátiť bilaterálne vzťahy na civilizovanú úroveň, a to aj v otázke vojenských pomníkov. „Na absenciu zodpovedajúcej reakcie budeme brať ohľad vo všeobecnom súbore našej dvojstrannej spolupráce,“ doplnila hovorkyňa ruskej diplomacie.

Vedenie mestskej časti Prahy 6 informovalo o odstránení zvyškov pomníka na Námestí Interbrigády. „Priestor zrovnáme so zemou a na dovezenej ornici vysadíme trávu. Ospravedlňujeme sa za hluk spojený s prebiehajúcimi prácami,“ informovali zástupcovia Prahy 6 na sociálnej sieti.

Dodala, že kameň z podstavca znehodnotia, aby ho nebolo možné znovu použiť. „Zámer je vyhnúť sa tomu, že si ho niekto zaobstará ako ‚trofej’ a bude s ním úmyselne narábať nedôstojným spôsobom,“ dodali.

Sochu sochu maršala Koneva odstránili už 3. apríla tohto roku. Rozhodlo o tom zastupiteľstvo v septembri minulého roka. Podľa starostu Ondreja Kolářa nie je socha ani vojnovým hrobom, ani nie je pod ochranou medzinárodného práva. Nahradiť by ju mal pamätník osloboditeľov Prahy. Proti odstráneniu pomníka sa niekoľkokrát vyjadroval aj český prezident Miloš Zeman.

„Keď sa nebudeme brániť tomu, že nám dve husi počmárajú pomník Winstona Churchilla alebo že pražský magistrát demontuje pomník maršala Koneva, osloboditeľa Prahy i Osvienčimu a nositeľa najvyšších amerických, britských a ďalších vyznamenaní, tak nás ovládne Greta Thunbergová a ďalšie pubertálne zjavy. Pubertou vôbec nemyslím vek, ale intelektuálnu kapacitu,“ uviedol prezident nedávno v rozhovore pre portál ParlamentníListy.cz.