Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva o atentáte na Tatarského: Nulová reakcia v Bielom dome, na Downing...

Moskva o atentáte na Tatarského: Nulová reakcia v Bielom dome, na Downing Street, v Elyzejskom paláci hovorí sama za seba

Vladlen Tatarskij (Maxim Fomin). Foto: archív

Známy ruský novinár a vojenský bloger Vladlen Tatarskij, ktorý sa zaoberal udalosťami špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine, zomrel na zranenia po výbuchu v kaviarni Strit-bar na Univerzitnom nábreží v centre Petrohradu. Ďalších vyše 30 ľudí utrpelo zranenia, desať z nich ťažké.

Podľa polície výbuch spôsobilo výbušné zariadenie so silou ekvivalentu 200 gramov NT inštalované v buste s Tatarského podobizňou, ktorú novinárovi darovala dvadsaťšesťročná Petrohradčanka Darja Trepovová na stretnutí s čitateľmi. Podľa svedkov Trepovová kládla Tatarskému otázky a mala s ním počas debaty výmenu názorov.

Podľa jedného zo svedkov tvrdila, že bustu vyrobila sama, ale ochranka ju požiadala, aby ju nechala pri dverách, pretože mala podozrenie, že by mohla vybuchnúť. Vykročila k dverám, vzala bustu a odovzdala ju Tatarskému. Videozáznam, ktorý má k dispozícii polícia, ho zachytáva, ako sa na buste zabáva, žartuje a kladie ju na stôl vedľa seba, následne nastala explózia.

Ruské médiá udiedli, že minulý rok sa Trepovová zúčastnila akcie, namierenej proti špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine. Trepovová sa nastretnutí v kaviarni predstavila ako študentka akadémie umení.

Trepovovú podľa ruskej spravodajskej agentúry TASS zadržal Ruský vyšetrovací výbor (Sledkom) spolu s operačnými službami v byte v petrohradskej štvrti Vborg na sídlisku Severnaja Dolina. Byt má patriť priateľovi jej manžela. Trepovová mala zakúpenú letenku do Uzbekistanu.

Darja Trepovová. (Foto: internet)

Na sociálnych sieťach sa objavilo video zverejnené ruským ministerstvo vnútra z výsluchu zadržanej, na ktorom Trepovová potvrdila, že priniesla sošku s výbušným zariadením, ktoré zabilo Tatarského. „Priniesla som bustu, ktorá vybuchla,“ povedala Trepovová. Na otázku, kto jej bustu dal, zareagovala, že to povie neskôr.

Štyridsaťročný Vladlen Tatarskij, občianskym menom Maxim Jurijevič Fomin, mal na sociálnej sieti Telegram vyše 560.000 sledovateľov a bol jedným z najvplyvnejších vojenských blogerov. V Rusku bol považovaný za vlastenca, ktorý objektívne informoval o postupe špeciálnej operácie priamo z miest bojov.

Tvrdo kritizoval neonacizmus na Ukrajine a ukrajinské politické vedenie označoval za “kyjevskú chuntu”. Tatarského často pozývali ako hosťa do televíznych a rozhlasových relácií vrátane programov na federálnych kanáloch.

Ruský Národný protiteroristický výbor (NAK) obvinil z plánovania výbuchu, ktorý zabil Tatarského ukrajinské tajné služby a agentov spojených s väzneným prozápadným blogerom Alexejom Navaľným.

„Teroristický útok bol naplánovaný ukrajinskými tajnými službami s pomocou agentov spolupracujúcich s tzv. protikorupčnou nadáciou,“ uviedol NAK. Označenie protikorupčná nadácia sa vzťahuje na nadáciu, ktorú založil ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj.

Atentát na Tatarského komentovala hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Maria Zacharovová. “Orgány činné v trestnom konaní dajú tejto udalosti právnu kvalifikáciu. My uvedieme morálnu.

Miesto činu na petrohradskom nábreží. (Foto: archív)

Ruským novinárom sa kyjevský režim a jeho pohlavári neustále vyhrážajú represiami, ktoré sa čoraz častejšie realizujú. To všetko príslušné medzinárodné agentúry mlčky ignorujú, čo sa už nedá interpretovať ako spoluúčasť, ak nie spoluvina.

Ani jeden prípad násilnej smrti ruského novinára, ktorý kyjevský režim a jeho hrdlorezi oslavovali ako ‘úspech’, západné krajiny, medzinárodné organizácie či zahraničné odborné komunity nevyšetrili, ba ani neprejavili základné ľudské pochopenie.

Západ donedávna bojoval proti extrémizmu a terorizmu a jednotne pochodoval v Paríži na obranu novinárov, ktorí sa stali terčom teroristických útokov. Dnes nulová reakcia v Bielom dome, na Downing Street, v Elyzejskom paláci atakďalej. Vzhľadom na to, že inokedy deklarujú obavy o bezpečnosť novinárov a slobodu prejavu to hovorí samé za seba.

Reakcia v Kyjeve, kde príjemcovia západných grantov prejavujú neskrývanú radosť z toho, čo sa stalo, je zarážajúca. Práve vďaka ruským vojnovým spravodajcom svet vidí pravdivé a aktuálne zábery a dozvedá sa o tom, čo sa deje na Ukrajine. Sú to ľudia, ktorí sa zasadzujú za pravdu, ktorú svetový mainstream popiera.

Profesionálnu činnosť Vladlena Tatarského a jeho službu vlasti kyjevský režim nenávidel. Bol pre nich nebezpečenstvom, ale statočne išiel až do konca a splnil si svoju povinnosť. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť jeho rodine a priateľom,” uviedla Zacharovová na sociálnej sieti.

“Je to provokácia. Za vraždou Tatarského môžu byť Ukrajina, USA a Spojené kráľovstvo. Vyhlásil to bývalý dôstojník americkej armády Scott Bennett. “Zrejme to urobili ukrajinskí radikáli s pomocou americkej technológie, ktorú poskytli USA a Spojené kráľovstvo,” uviedol Bennett na sociálnej sieti.

Ruský prezident Vladimir Putin udelil Vladlenovi Tatarskému in memoriam vyznamenanie Rad za odvahu. Kremeľ to oznámil vo vyhlásení pre médiá, v ktorom sa uvádza, že bloger bol ocenený „za odvahu a statočnosť preukázanú pri výkone profesionálnych povinností“. Tatarskij Pochádzal z Makijivky v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Najprv bojoval na strane Doneckej ľudovej republiky, neskôr v jednotkách Luhanskej ľudovej republiky.

Foto: archív