Úvod Z DOMOVA Na Oslavách zvrchovanosti v Starej Bystrici politici odmietli multikulturalizmus, LGBTI propagandu a...

Na Oslavách zvrchovanosti v Starej Bystrici politici odmietli multikulturalizmus, LGBTI propagandu a podporu vojny

Foto: Pavel Kapusta

V kysuckej obci Stará Bystrica sa cez víkend uskutočnil 19. ročník Osláv zvrchovanosti, ktorá je už roky najväčím kultúrno-politickým podujatím u nás, venovaným výročiu vyhlásenia zvrchovanosti Slovenskej republiky v roku 1992. Oslavy sa začali v piatok podvečer medzinárodnou hasičskou súťažou o pohár starostu obce, ktorý otvoril eximinister vnútra Robert Kaliňák.

Sobotňajšiemu večeru na zaplnenom centrálnom starobystrickom námestí – Rínku sv. Michala Archanjela, ktorému dominuje známa turistická atrakcia Slovenský orloj, dominovali folklórne súbory Bystričan, ľudové hudby Kováčovci, Potočiari a Kubalovci.

V slávnostnom programe k 30. výročiu vzniku SR vystúpili Slovenský kultúrno-umelecký spolok Ivan Brník Slovák Jelisavec z Chorvátska, moravský súbor ľudových piesní a tancov Valašský Vojvoda a folklórny súbor Topľan.

Medzi pozvanými hosťami boli mnohí predstavitelia spoločenského a politického života, z nich viacerí sa prihovorili publiku. Starosta obce Stará Bystrica a poslanec Národnej rady SR Ján Podmanický zdôraznil nevyhnutnosť zachovať si národnú identitu, kultúru a kresťanskú vieru, ak chce slovenský národ vo svojom štáte prežiť v čoraz liberalizovanejšom svete.

“Čo dnes počúvame zo Západu? Že vraj rodinu netvorí muž a žena, vraj máme päťdesiat pohlaví, vraj máme pre transsexuálov stavať záchody, vraj mám šíriť dúhovú ideológiu. Vraj sem máme navoziť migrantov, vraj máme ctiť multikulturalizmus, vraj tu máme vybudovať no-go zóny.

Počúvame hlasy zo Západu, že všetko vyrieši voľný trh. Vraj sa máme premeniť na egoistov, individualistov, kašľať na svojich blížnych. Že máme posielať zbrane na Ukrajinu, predlžovať vojnu, nenávidieť Rusko.

Odkážme našim západným priateľom, že Slovensko s týmto nesúhlasí. Že rodinu tvorí, mama, otec a deti, že je to tak prirodzené a káže to zdravý rozum. Že nechceme liberálne experimenty. Chceme si chrániť našu jedinečnosť. Že Slovensko pomáha svojim blížnym a želá si sociálny štát.

Že slovenský národ bol odjakživa mierumilovný a vždy si ctil slovanskú vzájomnosť. Odkážme teda Západu, že Slovensko má právo na vlastnú cestu,” povedal vo svojom prejave poslanec parlamentu za Smer-SSD Ľuboš Blaha. “

Foto: Michaela Kolimárová

Na jeho vystúpenie nadviazal europoslanec a predseda hnutia Republika Milan Uhrík, ktorý zdôraznil, že Slováci chceli štátnu samostatnosť preto, aby mohli sami rozhodovať o tom, ako máme žiť a spravovať si svoje veci. Ostro odmietol vnucovanie západného štýlu života občanom Slovenska.

Na slová bývalého prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ktorý z pódiu vyzval súčasných aktívnych politikov, aby Slovensko vrátili do obdobia, keď väčšmi prosperovalo a žilo sa tu ľahšie a spokojnejšie, zareagoval predseda Smeru-SSD a poslanec NR SR Robert Fico. “Pán prezident, recept pre Slovenskú republiku na najbližšie obdobie znie: skúsenosť, vzdelanosť, mier a chlieb,” povedal expremiér.

Publiku sa prihovorila aj niekdajšia podpredsedníčka parlamentu a šéfka strany Alternatíva pre Slovensko Anna Belousovová, publicista a politický analytik Eduard Chmelár, predseda ZMOS-u Jozef Božik a ďalší.

Slávnosť pred stovkami divákov vyvrcholila legendárnou Dusíkovou Piesne o rodnej zemi a ľudovým hymnusom Na Kráľovej holi v podaní operných spevákov Michaely Kubištelovej a Dušana Jarjabka.

Následne sa účastníci podujatia zhromaždili okolo tradičnej Vatry zvrchovanosti, ktorú zapálili Ivan Gašparovič, Robert Fico a ďalší oficiálni hostia. Do rána pokračoval program koncertmi rockových kapiel Metalinda a Arzén.