Úvod Veda & Tech Na Slovensku sa bude dať platiť aj notebookom či hodinkami

Na Slovensku sa bude dať platiť aj notebookom či hodinkami

Foto: archív

Služba Google Pay prinesie možnosť platiť nielen mobilom, ale aj tabletom, notebookom, hlasovým asistentom, okuliarmi či hodinkami. Tieto zariadenia musia byť priamo spojené s kontom na Google či nepriamo cez mobilný telefón, keď ide o automobil. Pri platení tak už nebude treba použiť platobnú kartu, a to ani pri nákupe na internete alebo napríklad na čerpacej stanici.

Táto služba zatiaľ priamo nesúvisí s novou smernicou EÚ PSD2, ale v budúcnosti ju využijú aj technologické spoločnosti. „Ak Google využije novú smernicu PSD2 a pripojí sa priamo na bankové účty, bude môcť pôsobiť ako plnohodnotný finančný partner svojich používateľov,“ konštatoval Peter Polák zo spoločnosti Softec.

Týmto sa však Google nestane bankou, a tak na slovenskom ani európskom trhu nateraz nový online finančný inštitút nepribudne. Keďže prevažná väčšina príjmov spoločnosti pochádza z reklamy, dôležitejšie je pre ňu získavanie ďalších dát. V tomto prípade bude mať prehľad aj o financiách používateľov.

Nová služba je dostupná na Slovensku všade tam, kde je možné platiť bezkontaktne. Funguje na telefónoch a tabletoch, vybavených operačným systémom Android 4.4 alebo vyšším, podporujúcim technológiu NFC. Tento nový spôsob platenia môžu od 28. februára využívať všetci držitelia platobných kariet Mastercard a Visa vydaných bankami.

Inovácie v oblasti platieb sa u slovenských klientov doteraz osvedčili. Príkladom sú bezkontaktné technológie, ktoré v roku 2016 predstavovali takmer 40 percent všetkých platieb. Zahraničné prieskumy pritom hovoria aj v prospech platenia telefónom, keďže šesť z desiatich ľudí chce používať inteligentné zariadenia takmer v každej oblasti svojho života vrátane platieb.