Úvod ZO ZAHRANIČIA Na svete je nová brexitová dohoda, lídri EÚ ju odobrili

Na svete je nová brexitová dohoda, lídri EÚ ju odobrili

Foto: archív

Londýn a Brusel sa dohodli na podmienkach brexitu. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker označil nový dokument za „spravodlivý a vyvážený“. Podľa britského premiéra Borisa Johnsona ide o dohodu, ktorou jeho krajina „získava späť kontrolu“. Severoírski unionisti (DUP), kľúčoví spojenci Johnsonových konzervatívcov, však dali najavo nesúhlas s niektorými časťami brexitových návrhov.

​Líder labouristov Jeremy Corbyn povedal, že nová brexitová dohoda znie „ešte horšie“ ako návrh expremiérky Theresy Mayovej a britskí poslanci by ho mali zamietnuť. Súčasťou nového návrhu je odstránenie írskej poistky. Má byť nahradená inými opatreniami, ktoré však podľa britskej vlády nepovedú k colnej kontrole a vzniku fyzickej colnej infraštruktúry.

Plán ráta okrem iného s tým, že Severné Írsko by v zásade zostalo v jednotnom trhu pre tovar EÚ. ​Podľa novej dohody by bolo vnímané odlišne od zvyšku Británie, čo však DUP odmieta. Zostane v britskom colnom priestore, ale zároveň bude vstupným bodom na jednotný trh Európskej únie.

Severné Írsko sa bude riadiť „obmedzeným setom“ pravidiel únie, súvisiacich predovšetkým s cezhraničným pohybom tovaru. Všetky procedúry sa pritom podľa Michela Barniera nebudú odohrávať na hranici s Írskou republikou, ale na „vstupných bodoch“ do Severného Írska mimo tejto hranice. Britské úrady budú preto v tejto súvislosti zodpovedať za uplatňovanie colných pravidiel únie.

Strany našli riešenie aj pre výber dane z pridanej hodnoty. Štyri roky po tom, ako protokol vstúpi do platnosti, budú môcť volení zástupcovia v Severnom Írsku jednoduchou väčšinou rozhodnúť, či pri DPH pokračovať v používaní dohodnutých pravidiel, alebo nie. Vedúci predstavitelia 27 členských štátov EÚ na zasadnutí Európskej rady revidovanú dohodu o brexite už schválili. Podmienky odchodu Británie z Európskej únie musí ešte schváliť britský parlament aj Európsky parlament.