Úvod Politika USA chcú v Sýrii sformovať 30-tisícovú armádu

USA chcú v Sýrii sformovať 30-tisícovú armádu

Foto: archív

Koalícia, bojujúca v Sýrii pod velením USA, oznámila, že pomáha formovať 30-tisícový pohraničný zbor. Jeho osou majú byť kurdsko-arabské milície SDF, ktoré sa podieľali na bojoch proti radikálom a ktorým koalícia poskytovala podporu. Sýria považuje zostavovanie jednotky pri svojej hranici s Tureckom a Irakom za zjavné porušenie svojej zvrchovanosti.

Rozhodnutie koalície sa nepáči ani Turecku. „To, čo robí americká administratíva, zapadá do kontextu jej deštruktívnej politiky v tomto regióne; jej cieľom je rozbiť tunajšiu krajina a zabrániť riešeniu kríz,“ uviedla SANA s odkazom na vládny zdroj.

Sýrska armáda je odhodlaná skoncovať s prítomnosťou Američanov na sýrskom území. Americký minister obrany James Mattis však v minulosti povedal, že americké sily v Sýrii zostanú, kým budú členovia Islamského štátu bojovať, aby sa predišlo príchodu nového ISIS.

Turecký vicepremiér Bekir Bozdag vyhlásil, že USA „sa hrajú s ohňom“. Hlavnou súčasťou SDF sú kurdské milície YPG. Práve výcvik kurdských pohraničníkov bol dôvodom, prečo Turecko požiadalo o vysvetlenie amerického chargé d’affaires. Hovorca prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana označil vytváranie pohraničného zboru za znepokojujúce a neprijateľné.

Výcvik prvých pohraničníkov sa už začal. Jednotka má chrániť severnú hranicu Sýrie s Tureckom, irackú hranicu na juhovýchode a údolie rieky Eufrat, rozdeľujúce sily podporované Spojenými štátmi a bojovníkmi, za ktorými stojí Irán a Rusko.

Foto: archív