Úvod ZO ZAHRANIČIA Naď: Slovensko-ukrajinský podnik na výrobu munície by bol pre náš štát významnou...

Naď: Slovensko-ukrajinský podnik na výrobu munície by bol pre náš štát významnou investíciou

Jaroslav Naď. (Foto: archív)

Slovensko môže Ukrajine pomôcť pri dodávkach 155-milimetrovej a 152-milimetrovej munície. SR je jednou z krajín, vyrábajúcich 152-milimetrovú muníciu. Vyhlásil to dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď, ktorý v Kyjeve absolvoval rokovania so svojím ukrajinským rezortným partnerom Olexijom Reznikovom.

Slovensko predalo Ukrajine sedem húfnic typu Zuzana 2 a ich nasadenie v ostrých bojoch umožňuje doladiť niektoré nedostatky. „Môžete realizovať akékoľvek vojenské testovanie, ale test priamo v bojovej operácii je nenahraditeľný,“ vyhlásil Naď. Dodal, že doteraz bola zničená jedna húfnica z celkovo dodaných ôsmich kusov.

S Reznikovom rokoval aj o možnom spustení spoločného podniku na výrobu munície na Slovensku, čo by podľa Naďa bola pre náš štát významná investícia. Predmetom diskusií bola tiež chystaná protiofenzíva Ukrajiny, ktorá je podľa neho reálna aj preto, že na Ukrajinu prichádza množstvo munície, ťažkej techniky aj vycvičených vojakov.

Slovensko postupne dodáva Ukrajine stíhačky typu MiG-29. „V momente, keď všetky naše migy odídu, prídu na rad poľské, ktoré sú už pripravené,“ pokračoval Naď. Dodal, že sa čaká iba na uvoľnenie tohto špeciálneho systému pre Poľsko.

Minister obrany tvrdí, že vie o štyroch až piatich členských krajinách NATO, ktoré chcú dať Ukrajine svoje stíhačky F-16, prípadne F-18. Tieto krajiny ich vo vlastnej výzbroji nahradia lietadlami F-35. Ukrajina by vraj takto mohla dostať až 50 stíhačiek, a to možno ešte do konca tohto roka.

Zároveň prebieha výcvik ukrajinských pilotov na stíhačky F-16, pričom Ukrajinci zisťujú, ako rýchlo sa ich piloti dokážu preorientovať z lietadiel MiG-29 na stroje F-16. „Keď zistia, že je to relatívne rýchlo, tak aj dodávky lietadiel F-16 alebo F-18 môžu prísť pomerne rýchlo,“ uzavrel Naď s tým, že by to mohlo byť ešte na jeseň alebo začiatkom zimy.