Úvod ZO ZAHRANIČIA Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko žiadajú Brusel o obmedzenie dovozu ukrajinského...

Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko žiadajú Brusel o obmedzenie dovozu ukrajinského obilia

Foto: archív

Predstavitelia piatich krajín bývalého východného bloku žiadajú od Európskej komisie v Bruseli, aby prijala opatrenia na riešenie problému s nadbytkom ukrajinských poľnohospodárskych produktov, ako je obilie.

Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko v liste adresovanom šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej požadujú, aby sa v krajnom prípade obnovili kvóty na ukrajinské poľnohospodárske produkty, ak sa nepodarí problém s ich nadbytkom vyriešiť inak.

Uvedené krajiny EÚ pomáhajú pri doprave ukrajinských poľnohospodárskych produktov do tretích krajín. Keďže však často nepokračujú do cieľových destinácií, na ich trhoch znižujú ceny a likvidujú domácich poľnohospodárov, sťažujúcich sa na dovoz lacného ukrajinského obilia.

EÚ vlani v júni na jeden rok pozastavila clá na ukrajinské poľnohospodárske a potravinárske produkty, aby podporila ukrajinskú ekonomiku, ktorá sa musí vyrovnávať s následkami ruskej útočnej vojny.

Poľnohospodári v tranzitných krajinách sa však sťažujú, že väčšina ukrajinského obilia zostáva na domácom trhu a deformuje ich trhy, keďže ceny produktov klesajú, zatiaľ čo ceny hnojív a energií prudko rastú.

Premiéri piatich krajín v liste Leyenovej uviedli, že transportné kanály, ktorých cieľom bolo umožniť export ukrajinských produktov, nefungujú tak, ako sa predpokladalo. Požadujú, aby eurokomisia uvažovala o možnosti urgentného nákupu prebytkov a aby poskytla prostriedky na rýchly rozvoj transportnej a skladovej infraštruktúry.

Poukázali na to, že sa bezprecedentne zvýši predovšetkým prílev obilia, olejnín, vajec, hydiny, cukru, jablkového džúsu, jabĺk, drobného bobuľového ovocia, múky, medu a rezancov. „Požadujeme od komisie, aby analyzovala možnosť nákupu prebytočného obilia od členských štátov hraničiacich s Ukrajinou na humanitárne účely,“ napísali premiéri v liste.