Úvod Z DOMOVA Náklady rezortu obrany za plošné testovanie dosahujú 30 miliónov eur

Náklady rezortu obrany za plošné testovanie dosahujú 30 miliónov eur

Jaroslav Naď. (Foto: archív)

Rámcové náklady na úkony, ktoré pri doterajších kolách plošného testovania na COVID-19 zabezpečovalo Ministerstvo obrany SR, dosahujú takmer 30 miliónov eur. V tejto hodnote však nie sú započítané náklady rezortu vnútra a samospráv.

„Sú to priame náklady rezortu obrany plus náklady na personál a zdravotníkov, ktorých zabezpečila armáda,“ vysvetlil šéf rezortu obrany Jaroslav Naď. Plánované tretie kolo testovania sa má týkať miest a obcí, kde počet pozitívne testovaných v druhom kole presiahol jedno percento.

V prípade preplatenia nákladov, po ktorých dôrazne volajú samosprávy, spolufinancujúce štátnu akciu, odkázal šéf rezortu obrany na primárnu kompetenciu ministerstva vnútra. Priznal však, že v diskusii o sumách za jednotlivé samosprávy sa ukázali rôzne čísla.

„Pri niektorých samosprávach to vychádzalo na 0,60 eura za jedného testovaného, niekde na 3,50 eura. Tie čísla sú naozaj rozdielne, a preto je náročné určiť, čo má byť a čo už nemá byť preplatené,“ povedal. Otázka teraz podľa neho stojí tak, či sa zvolí spôsob preverovania jednotlivých položiek, alebo sa zvolí paušálna suma pre všetky samosprávy a proces vyplatenia tak bude rýchlejší.

Uistil, že rozumie nárokom samospráv, ktoré si na konci kalendárneho roka, keď uzatvárajú rozpočtový rok, žiadajú preplatiť mimoriadne náklady, s ktorými ich finančné plány nerátali. „Uvedomujeme si to a zohľadňujeme to aj pri príprave ďalšej realizácie testovania,“ dodal minister obrany.