Úvod ZO ZAHRANIČIA Navaľnyj za porušenie podmienečného trestu v prípade sprenevery stoviek miliónov rubľov môže...

Navaľnyj za porušenie podmienečného trestu v prípade sprenevery stoviek miliónov rubľov môže ísť za mreže

Alexej Navaľnyj. (Foto: archív)

Ruského prozápadného blogera Alexeja Navaľného, ktorý sa vymedzuje proti súčasnému politickému vedeniu krajiny, po jeho prílete do Moskvy zatkla polícia. Lietadlo ruskej spoločnosti Pobeda, ktoré ho viezlo z Berlína, bolo presmerované z letiska Vnukovo, kde ho očakávalo okolo 300 ľudí, predovšetkým jeho stúpenci a médiá, ale aj odporcovia, na letisko Šeremeťjevo.

Polícia na letisku Vnukovo zároveň zatkla štyroch popredných spojencov 44-ročného Navaľného. Bloger sa vrátil do Ruska napriek tomu, že tamojšie úrady už predtým deklarovali zámer zatknúť ho a eventuálne i uväzniť na niekoľko rokov.

Navaľnyj, ktorého západné médiá a politici označujú za lídra ruskej opozície, sa v Berlíne niekoľko mesiacov liečil z otravy, z ktorej viní ruskú vládu. Vlani v auguste mu počas letu z mesta Tomsk do Moskvy prišlo nevoľno. Lietadlo okamžite núdzovo pristálo a Navaľného hospitalizovali. Moskva odmieta, že by stála za otravou.

Ruská väzenská služba FSIN niekoľko dní pred Navaľného príletom uviedla, že je povinná zadržať opozičného politika hneď po tom, ako sa vráti do vlasti. Federálna služba pre výkon trestu koncom decembra Navaľného upozornila, že ho môžu umiestniť do väzby, ak sa okamžite neprihlási v jej kancelárii v súlade s podmienkami svojho podmienečného odsúdenia.

„Na letisku Šeremeťjevo v Moskva zadržali pracovníci pátracieho a operačného oddelenia FSIN Alexeja Navaľného, ktorý bol odsúdený na podmienečný trest a ktorý je od 29. decembra 2020 na zozname hľadaných za opakované porušenie skúšobného obdobia,“ uvádza FSIN vo svojom vyhlásení.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v tejto súvislosti vyhlásil, že v čase, keď bol Navaľnyj pacientom kliniky Charité v Berlíne, FSIN preukázala „absolútnu flexibilitu a porozumenie“. Dodal, že keď klinika zverejnila vyhlásenie, v ktorom sa hovorilo o Navaľného uzdravení, služba opätovne žiadala o plnenie podmienok trestu.

Väzenská služba už skôr informovala o skutočnostiach vedomého porušovania podmienečného trestu zo strany Navaľného. Podľa služby v uplynulom roku bloger systematicky a opakovane porušoval podmienky skúšobného obdobia, predovšetkým najmenej šesťkrát neprišiel na registráciu.

Navaľnyj tesne pred zatknutím. (Foto: archív)

V oboch prípadoch bol oficiálne varovaný pred „možnosťou zrušenia podmienečného trestu a jeho nahradenie skutočným”. Ďalší postup v Navaľného prípade má určiť súd. Dovtedy bude bloger vo väzbe.

Podmienečné tresty za spreneveru a “pranie” peňazí Navaľnému udelili dvakrát. V prvom prípade ide o kauzu spojenú so štátnym podnikom Kirovles, v ktorej išlo o spreneveru viac ako 16 miliónov rubľov (180-tisíc eur), druhý súvisí so spoločnosťou Yves Rocher a krádežou viac ako 30 miliónov rubľov (333-tisíc eur).

V decembri 2020 začal Vyšetrovací výbor RF ďalšie trestné konanie proti Navaľnému. Podľa vyšetrovateľov poskytli darcovia jeho fondu na boj proti korupcii 588 miliónov rubľov (6,5 milióna eur).

Navaľnyj mal ako šéf neziskových spoločností, ktoré peniaze prijali, utratiť viac ako 356 miliónov rubľov (4 milióny eur) z tejto sumy na súkromné účely “nadobudnutím osobného majetku, materiálnych hodnôt a úhrad výdavkov vrátane dovolenky v zahraničí“.