Úvod Z DOMOVA Baránek: Padáme do sociálnej priepasti, Matovičovu posadnutosť testami by mal riešiť psychiater

Baránek: Padáme do sociálnej priepasti, Matovičovu posadnutosť testami by mal riešiť psychiater

Ján Baránek. (Foto: archív)

Je pred nami politicky búrlivý rok, myslí si politický analytik Ján Baránek. Upozorňuje, že padáme do sociálnej priepasti a pritom  sa vyhadzujú peniaze na testy. “Ak parlament nepovie ‘dosť!’, budú to musieť urobiť občania. Mám obavu, že to bude brachiálne riešenie,” povedal okrem iného Baránek v rozhovore pre portál Parlamentné lity.

“Určite to bude veľmi búrlivý rok. Búrlivo už začal a predpokladám, že nejakým spôsobom sa bude musieť doriešiť chaotické vládnutie koalície. Každému je jasné, že takto, ako to ide, to nemôže dlho fungovať.

Najmä treba skončiť ten silný konflikt medzi SaS a Igorom Matovičom, ale už aj konflikt medzi Matovičom a veľmi veľkou časťou vedeckej obce na Slovensku,” povedal Baránek na úvod rozhovoru v súvislosti a aktuálnou politickou situáciou.

Ako pokračoval, zodpovední politici z radov koaličných partnerov a politikov v parlamente budú musieť “riešiť” nielen premiéra, ale aj zachraňovať štát. To je podľa neho vyššia priorita ako to, či Matovič zotrvá vo funkcii premiéra alebo nie. Preto vraj bude tento rok veľmi dramatický, verí však v pozitívne riešenie.

“Tisíce ľudí sú už bez práce, skrachovali tisíce SZČO a to je jeden z dôvodov, prečo musí byť vláda zrekonštruovaná,” myslí si Baránek. “Padáme doslova do sociálnej priepasti a zodpovední politici to musia vidieť.

Nemôžeme vyhadzovať peniaze len na testy a podobné nezmysly, my musíme aj zachraňovať tých ľudí. To sa, žiaľ, nedeje. Je úplne zverské, aby štát zakázal malým gastropodnikateľom, malým firmám podnikať, ale pritom musia platiť odvody. To už sú priam mafiánske spôsoby.

Foto: archív

Dokonca ani mafiáni to tak nerobili, lebo mafiáni brali výpalné len od tých, o ktorých vedeli, že zarábajú. Toto je zločin, čo sa pácha na ľuďoch a niekto bude musieť byť braný na zodpovednosť za sociálnu genocídu obyvateľov tohto štátu.

Štát bezprecedentne zlyháva a dobrovoľne sa vzdáva svojej hlavnej úlohy – chrániť svojich občanov. Naopak, šikanuje ich. Toto musí okamžite skončiť a tu je historická zodpovednosť parlamentu a najmä koaličných poslancov. Tí doteraz zlyhávali a ostávajú za nimi ožobračené rodiny a tragické ľudské osudy,” konštatuje analytik.

Baránek sa tiež dotkol novej legislatívnej úpravy, ktorú v súvislosti s vyhlasovaním a predlžovaním núdzového stavu schválila koaličná ústavná väčšina v parlamente. “Momentálne máme stav, keď parlament môže odhlasovať aj predĺženie volebného obdobia na 50 rokov a nič sa nestane. Je to, samozrejme, prehnané, ale momentálna úprava im to dovoľuje,” povedal.

Na otázku týkajúcu sa avizovaného celoplošného testovania občanov na koronavírus, presadzovaný premiérom Matovičom napriek tvrdeniam odborníkov o jeho nezmyselnosti, Baránek reagoval ironickou poznámkou, že on by vláde navrhol hlasovať o tom, či je Zem plochá.

“Kto je tu odborník? Nejaký plagiátor, ktorý získal vzdelanie podvodom, alebo vedecké autority? To, aby človek, čo získal vzdelanie podvodom cvičil s vedeckými kapacitami, je prejavom takého hrubého primitivizmu a amaterizmu.

Takáto vláda tu nemá čo robiť, musí okamžite skončiť. Nadraďovať svoju osobnú posadnutosť nad vedecké poznatky a názory vedcov, to už je niečo, čo by mal riešiť psychiater a nie novinári. Keby sa to udialo hocikde inde v okolitých krajinách, ľudia by boli v uliciach,” vyjadril svoje presvedčenie Baránek.

Foto: archív