Úvod Zdravie Nedostatok spánku môže viesť k Alzheimerovej chorobe

Nedostatok spánku môže viesť k Alzheimerovej chorobe

Foto: archív

Podľa rôznych výskumov trpí asi tretina obyvateľov vyspelých krajín nedostatkom spánku. Pomerne dlho je známe, že málo spánku má nielen závažné dôsledky na zdravie, ale vedie aj k zhoršeniu intelektuálnych schopností. Vedci z Washington University School of Medicine v St. Louis po prvý raz vysvetlili, prečo je to tak.

Nevyspatý mozog produkuje viac proteínov, napríklad amyloidu beta, ako je schopný odstrániť. Práve túto látku vedci na základe predchádzajúcich výskumov spájajú so vznikom Alzheimerovej choroby. Vyššie množstvo proteínu by tak mohlo podľa autorov štúdie viesť k sérii mozgových zmien, končiacich sa demenciou. Alzheimerova choroba sa prejavuje predovšetkým stratou pamäti a úpadkom rozumových schopností.

Výskum na dobrovoľníkoch odhalil, že ľudia trpiaci nedostatkom spánku majú o 25 až 30 percent vyššiu úroveň amyloidu beta ako tí, ktorí prespia celú noc. Po prebdenej noci je jeho množstvo u zdravého jedinca dokonca na rovnakej úrovni ako u človeka s genetickou predispozíciou na vznik Alzheimerovej choroby v mladom veku.

Keď je tohto proteínu v mozgu priveľa, začína sa tam kumulovať v podobe povlaku. Vedci ho prirovnávajú k obdobe zubného kameňa. Amyloid beta poškodzuje neuróny a môže spôsobovať kaskádu deštruktívnych zmien v mozgu. Ľudia s Alzheimerovou chorobou majú mozgy plné takýchto škvŕn. Výskum ukázal, že mozog sa zbavuje amyloidu beta vždy rovnakou rýchlosťou, ale v bdelom stave ho produkuje oveľa viac ako počas spánku.

A tak sa u tých, ktorí spia málo alebo zle, táto látka v mozgu kumuluje, pretože telo ju jednoducho nedokáže dostatočne rýchlo odbúravať. Netreba sa však obávať vzniku ochorenia len pre niekoľko prebdených nocí, napríklad počas štúdia na vysokej škole. Zvýšenému riziku sú vystavení predovšetkým ľudia s chronickými poruchami spánku.