Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemeckí vyšetrovatelia: Sabotáž na plynovodoch Nord Stream vykonalo šesťčlenné komando. Objednávateľ je...

Nemeckí vyšetrovatelia: Sabotáž na plynovodoch Nord Stream vykonalo šesťčlenné komando. Objednávateľ je neznámy

Vizualizácia: archív

Nemeckým vyšetrovateľom sa v snahe objasniť, kto stál za výbuchmi plynovodov Nord Stream 1 a 2 zo septembra minulého roka, podarilo identifikovať jachtu, ktorá bola údajne použitá počas tajnej operácie. Plavidlo bolo prenajaté od firmy so sídlom v Poľsku, ktorú zrejme vlastnia dvaja Ukrajinci, vyplýva zo zistení televízie ARD, rozhlasovej stanice SWR a týždenníka Die Zeit.

Na operácii, počas ktorej boli 26. septembra 2022 plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 poškodené podmorskými výbuchmi, sa podľa informácií uvedených zdrojov podieľala šesťčlenná skupina.

Tvorilo ju päť mužov a jedna žena — kapitán, dvaja potápači, dvaja ich asistenti a jedna lekárka, ktorí mali výbušniny priviezť na miesto a umiestniť ich. Nie je známe, odkiaľ pochádzali, keďže použili profesionálne sfalšované pasy, okrem iného aj pri prenájme plavidla. Vyšetrovanie ďalej ukázalo, že komando s potrebným vybavením vyplávalo na more 6. septembra z prístavu v Rostocku.

Plavidlo sa vyšetrovateľom podarilo nasledujúci deň lokalizovať v obci Wieck am Darß a neskôr na dánskom ostrove Christiansö ležiacom severovýchodne od ostrova Bornholm. Jachta bola neskôr majiteľovi vrátená nevyčistená — vyšetrovatelia objavili na stole v kabíne stopy po výbušninách.

Tajná služba nemenovanej západnej krajiny mala už vlani na jeseň, teda krátko po explóziách, poslať svojim európskym partnerom tip, podľa ktorého bolo za výbuchy zodpovedné ukrajinské komando. Okrem toho sa objavili ďalšie náznaky, že za týmito činmi by mohla stáť proukrajinská skupina.

Hoci stopy vedú na Ukrajinu, Die Zeit konštatuje, že sa zatiaľ nepodarilo zistiť, kto si sabotáž objednal. V medzinárodných bezpečnostných kruhoch sa nevylučuje ani možnosť, že niekto úmyselne zanechal stopy ukazujúce na Ukrajinu. Takýto scenár sa však zatiaľ nepotvrdil. Na vyšetrovaniach sa podieľali bezpečnostné zložky v Nemecku, Dánsku, Švédsku, Holandsku a USA.

Spojené štáty a NATO označili útoky na plynovody, ku ktorým prišlo sedem mesiacov po ruskej invázii na Ukrajinu, za „akt sabotáže“. Moskva zodpovednosť pripísala západným štátom a vyzvala Bezpečnostnú radu OSN na nezávislé vyšetrovanie. Ani jedna strana neposkytla dôkazy pre svoje tvrdenia.

Americký denník New York Times napísal, že americkí predstavitelia získali a preskúmali nové informácie, naznačujúce, že za minuloročné výbuchy na plynovode Nord Stream je zodpovedná „proukrajinská skupina“.

Podľa denníka však neexistujú dôkazy o tom, že by sa na operácii nejakým spôsobom podieľal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj alebo ľudia z jeho okolia, alebo že by páchatelia konali na príkaz niektorého z ukrajinských vládnych predstaviteľov.

Foto: archív

 

Denník tiež informoval, že zo správy od spravodajských služieb vyplýva, že tí, čo útoky na plynovodné potrubia spáchali, boli štátni príslušníci Ukrajiny alebo Ruska vystupujúci proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Správa však nešpecifikuje, o akú skupinu išlo, ani to, kto operáciu riadil alebo zaplatil.

Citovaní predstavitelia USA nedospeli k jednoznačným záverom o získaných informáciách, „čo ponecháva otvorenou možnosť, že operáciu mohla mimo oficiálnych kanálov uskutočniť nejaká zástupná zložka s väzbami na ukrajinskú vládu alebo jej bezpečnostné služby“, napísal denník.

New York Times konštatoval, že vzniknutá situácia vážne uškodila Rusku, ktoré získavalo milióny eur z predaja zemného plynu do západnej Európy. Mala však aj za následok zvýšenie tlaku na ceny energonosičov pre kľúčových spojencov Ukrajiny v západnej Európe.

Vo februári popredný predstaviteľ americkej investigatívnej žurnalistiky Seymour Hersh vyhlásil, že za operáciou s cieľom vyhodiť do vzduchu plynovod Nord Stream stáli Spojené štáty a pomáhalo im aj Nórsko. Biely dom však Hershovu správu, odvolávajúci sa na nemenovaný zdroj, označil za „úplný výmysel“.