Nemecko bude zo všetkých síl presadzovať dokončenie plynovodu Nord Stream 2 (Severný prúd 2). Pozícia Berlína v tejto otázke zostáva nemenná aj napriek výzvam na zastavenie výstavby plynovodu. Vyhlásil to hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert počas stretnutia ministrov zahraničných vecí krajín Európskej únie, na ktorom sa rokovalo o zavedení nových sankcií proti Rusku.
Niektorí európski politici pritom žiadajú k týmto reštrikciám pridať aj obmedzenia týkajúce sa dostavby Nord Streamu 2. Moskva však už neraz vyzývala na to, aby sa téma plynovodu prestala politizovať. Ide totiž o komerčný projekt, výhodný pre obe strany. Profitovať z jeho využívania bude nielen Rusko, ale aj krajiny Európskej únie.
K otázke dostavby plynovodu sa neraz vyjadrila aj Angela Merkelová. Podľa Seiberta sa jej názor ani názor nemeckej vlády v tejto otázke nezmenil a nezmení sa ani v budúcnosti. Niektoré európske krajiny, lobujúce za záujmy USA, pritom stále hľadajú zámienky na pozastavenie výstavby.
Často sa odvolávajú na ochranu záujmov Ukrajiny, čo je však vymyslený dôvod. Ide predovšetkým o Poľsko a pobaltské krajiny, najmä Litvu. Poľsko okrem toho lobuje aj za vlastné záujmy, keďže nechce prísť o tranzit ruského plynu cez svoje územie.
Pozícia Nemecka a ďalších európskych krajín sa nemení predovšetkým z ekonomických dôvodov. Ruský plyn prepravovaný cez plynovod je o 15 až 20 percent lacnejší ako skvapalnený zemný plyn. Preto aj Berlín presadzuje čo najrýchlejšiu dostavbu Severného prúdu 2 a jeho uvedenie do prevádzky. Inak bude plyn pre Európu čoraz drahší, predovšetkým počas zimného obdobia.
Koncom roka 2019 vtedajší americký prezident Donald Trump podpísal plán vojenského rozpočtu Spojených štátov na rok 2020, ktorý ráta so zavedením sankcií na projekt Nord Streamu 2. Berlín prijal rozhodnutie Washingtonu o zavedení reštrikcií proti lodi Fortuna, ktorá na stavbe plynovodu kladie potrubie, „s poľutovaním“.
Plynovod Nord Stream 2 vedie z Ruska do Nemecka väčšinou po morskom dne a po dokončení bude mať kapacitu 55 miliárd kubických metrov ročne. Proti pozastaveniu jeho výstavby vystupuje okrem iných politikov aj premiérka Meklenburska-Predpomoranska Manuela Schwesigová. Upozorňuje, že kritici projektu využívajú na pozastavenie jeho dostavby i zadržanie Alexeja Navaľného a protesty proti jeho väzbe.
„Tí, ktorí boli od samého začiatku proti projektu plynovodu, nemôžu teraz využívať situáciu, aby pozastavili realizáciu projektu plynovodu. Je dôležité, aby Nemecko pokračovalo v dialógu s Ruskom, predovšetkým v týchto ťažkých časoch. A prevažná väčšina v mojej krajine si myslí to isté,“ zdôraznila Schwesigová.
V minulosti lobovali proti výstavbe Nord Streamu 2 aj niektorí slovenskí politici, ktorí varovali, že tento projekt ohrozuje ekonomické a politické záujmy SR. Hovoril o tom najmä bývalý prezident Andrej Kiska. Tieto tvrdenia však už viackrát vyvrátil Rastislav Ňukovič, generálny riaditeľ firmy Eustream, ktorá je slovenským prepravcom zemného plynu.
Ten dlhodobo tvrdí, že Nord Stream 2 nepredstavuje pre Slovensko nijakú hrozbu. Slovenská prepravná sieť podľa neho zostane dlhodobou súčasťou európskej strategickej infraštruktúry aj po sprevádzkovaní rusko-nemeckého plynovodu. Pokles prepravy plynu v smere z Ukrajiny na západ po dobudovaní Nord Streamu 2 bude kompenzovaný prepravou plynu zo západu na východ a juh.
„V prípade Slovenska je to presne tak. Zemný plyn, ktorý Eustream prepravuje cez Slovensko v smere z Ukrajiny, pokračuje ďalej pre rakúsky a taliansky trh. Po dokončení Nord Stream 2 vzrastie preprava ruského plynu priamo do Nemecka, no odtiaľ sa cez Česko logicky musí tento plyn dostať k nám, aby mohol pokračovať ďalej do Rakúska a Talianska,“ uviedol pre portál Slovenského plynárenského a naftového zväzu slovgas.sk Ňukovič.