Úvod Z DOMOVA Nicholsonová: Kvôli Remišovej prídeme o osem miliárd z eurofondov. Remišová: Nicholsonová je...

Nicholsonová: Kvôli Remišovej prídeme o osem miliárd z eurofondov. Remišová: Nicholsonová je nekompetentná

Foto: archív

Poslankyňa Európskeho parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová tvrdí, že v dôsledku neschopnosti podpredsedníčky vlády a ministerky investícii, regionálneho rozvoja a žinformatizácie Veroniky Remišovej príde Slovensko o osem miliárd eur z eurofondov.

„Je to absurdné. Máme osem miliárd nevyčerpaných eurofondov a obce majú problém dokončiť aj banálne projekty ako ‚Wifi pre teba‘. Namiesto signálu, ktorý by mohli ľudia chytiť na lavičkách v parkoch, vysielame signál do Bruselu, že stále netušíme, ako efektívne využiť eurofondy. Tieto peniaze sú prakticky stratené,“ upozornila europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Na sociálnej sieti pripomenula aj mediálny brífing, kde Remišovej ako ministerke pre investície, ktorá má pod správou eurofondy na Slovensku, vyčítala, že Slovensko príde o miliardu eur. Remišová sa vtedy ohradila a Nicholsonová sa jej ospravedlnila.

„Mýlila som sa len v sume, ktorú budeme vracať, resp. o ktorú prídeme – bude to nie jedna, ale osem miliárd eur. To je škoda, ktorú niekto veľmi konkrétny spôsobil krajine. Tie peniaze mali byť v regiónoch, nie pod Remišovej zadnicou,“ napísala europoslankyňa.

Samosprávy hovoria, že sú v „eurofondovej depresii“, prestávajú sa zaujímať o výzvy. „Tie, ktoré sa odhodlajú o europeniaze zabojovať, čakajú s úspešnými projektami na finálnu bodku od ministerstva tak dlho, že je ohrozená realizácia projektu.

Súkromné firmy sa už do tendrov ani nechcú prihlásiť, lebo sú pre ne nezrozumiteľné a nedôveryhodné. Harmonogram výziev pre Integrovaný regionálny operačný program sa vlani menil toľkokrát, že obce a mestá už ani nevedeli, s čím môžu počítať,“ pokračuje Nicholsonová.

Lucia Ďuriš Nicholsonová. (Foto: archív)

Je presvedčená, že je to výsledok Remišovej práce a celej vlády, ktorá opakuje chyby svojich predchodkýň. „V roku 2022 podľa ZMOS nemalo až päťsto slovenských obcí kanalizáciu, takmer tretina samospráv nemá vodovod ani kanalizáciu a máme aj desiatky obcí, ktoré majú problém s pitnou vodou,“ argumentuje.

„Kolegovia, špajza je plná, len treba nasmerovať peniaze tam, kam majú ísť. Ľudia dennodenne riešia, čo s účtami, a ministri na tých peniazoch sedia,“ hnevá sa europoslankyňa s tým, že by mali zjednodušiť čerpanie eurofondov a nie riešiť iné veci.

„Napríklad odmeňovanie verných. Tie sumy sú aj bez toho, že máme infláciu, akú sme nemali 20 rokov a vojne za dverami, uletené!“ dodala na margo správ, že ministerka Remišová mala dať šéfovi svojej kancelárie odmenu 17-tisíc eur a svojej pravej ruke na ministerstve viac ako 21-tisíc. Odmenu 22.800 eur dostal generálny riaditeľ jednej zo sekcií ministerstva investícií.

Ministerstvo investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Nicholsonovej slová označilo za „nekompetentné tvrdenia a klamstvá“ dôrazne sa proti nim ohradilo. Podľa šéfa mediálneho oddelenia ministerstva Andrej Ďuríček Nicholsonová vôbec nepozná štruktúru eurofondov.

Ako dodal, v programovom období rokov 2014 až 2020 sa implementujú fondy EÚ prostredníctvom jedenástich operačných programov, ktoré riadia rôzne ministerstvá. Tie zároveň zodpovedajú za čerpanie vo svojich programoch.

Ďuríček vyzdvihol, že za rok 2021 sa na rozdiel od obdobia predchádzajúcich vlád vyčerpala najvyššia suma v rámci celého programového obdobia od roku 2014. Slovensku od nástupu súčasnej vlády podľa neho neprepadlo ani jediné euro v troch hlavných fondoch.

„Súčasnú komplikovanú a chaotickú štruktúru eurofondov, ktorú nastavila vláda Smeru v roku 2014, nahrádzame oveľa prehľadnejšou štruktúrou s jedným hlavným operačným programom a odbúraním byrokratických štruktúr,“ dodal Ďuríček. Napriek všetkému sa SR v rebríčku čerpania posunulo z posledného na 21. miesto. Za nami sú Španielsko, Dánsko alebo Holandsko, uzavrel.

Veronika Remišová. (Foto: TASR)