Úvod Veda & Tech Nórsko chce do roku 2040 plošne zaviesť elektrické lietadlá

Nórsko chce do roku 2040 plošne zaviesť elektrické lietadlá

Foto: archív

Všetky lety na vzdialenosť kratšiu ako 1 500 kilometrov by mali v Nórsku do roku 2040 zabezpečovať iba elektrické lietadlá. Tamojší prevádzkovateľ letísk, nórska spoločnosť Avinor, sa chce totiž stať prvou firmou na svete, ktorá svoje lietadlá nahradí novými typmi, kde motory na letecký benzín nahradia elektromotory a palivové nádrže elektrické batérie. Do tohto vzdialenostného limitu by sa vošli nielen všetky vnútroštátne nórske linky, ale aj lety do susedných škandinávskych krajín.

Avinor plánuje v blízkom čase začať výberové konanie na testovaciu prevádzku komerčnej linky. Tú by malo zaisťovať malé elektrolietadlo s celkovou kapacitou 19 sedadiel pre cestujúcich. Lietať by malo začať najneskôr v roku 2025. Riaditeľ spoločnosti Dag Falk-Petersen si od prechodu na elektrinu sľubuje nielen zníženie hluku lietadiel, ale zároveň aj prevádzkových nákladov.

Nórsko je najväčší producent ropy a zemného plynu v západnej Európe. Trochu paradoxne je však zároveň aj priekopníkom elektrickej dopravy. Podiel elektromobilov, ktorý v roku 2017 predstavoval tretinu z celkového počtu vozidiel, je v krajine najvyšší na svete.