Úvod Veda & Tech Nový startup vytlačí väčšinu rodinného domčeka za 8 hodín

Nový startup vytlačí väčšinu rodinného domčeka za 8 hodín

Vizualizácia: archív

Stavba rodinného domčeka je obyčajne nielen finančne nákladná, ale aj časovo náročná záležitosť. Mnohí odborníci sa preto tento proces snažia čo najviac zautomatizovať a zrýchliť. Nový ukrajinský startup, zvaný PassivDom, využíva 3D tlačového robota, ktorý dokáže vytlačiť steny, strechu a podlahu domčeku s veľkosťou 38 štvorcových metrov za približne 8 hodín. Ľudia následne dorobia okná, dvere, rozvody a inštalácie.

Po úplnom dokončení sú tieto stavby mobilné a autonómne, čo znamená, že nemusí byť pripojené k nijakým externým elektrickým či inštalatérskym systémom. Solárna energia sa ukladá do batérie a voda je zhromažďovaná a filtrovaná z vlhkosti vo vzduchu (alebo ju môžete dopĺňať sami z vlastných zdrojov). Všetky domčeky disponujú tiež nezávislou kanalizáciou.

„Mali by sme mať príležitosť žiť v prírode mimo civilizácie, ale v komfortných podmienkach tradičného domu,“ povedala dizajnérka Maria Sorokinová servera Business Insider. „Táto technológia nám umožňuje žiť v lesoch, na horách alebo na pobreží – ďaleko od ľudí a infraštruktúry.“

Prezentácia PassivDomu: