Úvod Politika Fico: Odmietam vznik moslimských komunít v SR

Fico: Odmietam vznik moslimských komunít v SR

Foto: archív

Predseda vlády SR Robert Fico odmieta vznik moslimských komunít na Slovensku. Vyhlásil to v Budapešti po samite premiérov krajín Vyšehradskej štvorky a ocenil, že český premiér v demisii Andrej Babiš, predseda vlády Poľska Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán majú v otázke migrácie jasný a totožný názor.

„Celá Európa žije migráciou. Obávam sa, že v krátkom čase táto téma bude ovplyvňovať aj život na Slovensku. Veľmi vítam, že V4 má v otázkach migrácie úplne jasný názor. Po prvé, všetky štyri krajiny V4 odmietajú povinné kvóty. Všetci hovoríme, že podstatná časť migrácie má ekonomický charakter,“ spresnil Fico.

Podotkol, že sa s premiérmi vyšehradského zoskupenia zhodli na tom, že ak sa budú prijímať akékoľvek rozhodnutia do budúcnosti, musia byť prijímané na základe dohody všetkých členských štátov Európskej únie. „Nie je možné zopakovať to, čo sa udialo, keď povinné kvóty boli zavedené väčšinovým hlasovaním ministrov vnútra.

My sme aj v stanovisku, ktoré sme vydali, povedali, že je smiešne, ak sa stretnú premiéri a prezidenti, prijmú nejaké politické rozhodnutie a potom ministri vnútra toto rozhodnutie zmenia nejakou kvalifikovanou väčšinou,“ podčiarkol s poznámkou, že v tejto otázke cíti vo V4 silnú podporu.

Foto: TASR

„Odmietam, nech si kričia chlapci z bratislavských kaviarní, koľko chcú, vznik ucelených moslimských komunít na Slovensku. Slovensko je bezpečná krajina, ja chcem zo Slovenska bezpečnú krajinu a nevidím nijaký dôvod na to, aby sme sem navozili tisícky moslimov z celého sveta, ako nás žiada možno Brusel alebo iné štáty.

Toto je moja politika, je to politika bezpečného Slovenska, za touto politikou budem stáť a som veľmi rád, že rovnaký názor majú aj krajiny V4,“ uzavrel predseda vlády SR. Premiéri rokovali aj o otázkach budúcnosti EÚ a zhodli sa, že vyšehradské zoskupenie je veľkým prínosom pre EÚ z hľadiska ekonomiky i kultúry.

Podľa slov Orbána treba úniu znovu naprojektovať, pretože pôvodné ciele európskeho projektu sa nesplnili. Zdôraznil, že krajiny V4 sú proeurópske krajiny, pričom ich cieľom je silnejšia Európa, nie akési Spojené štáty európske, ale Európa slobodných národov.